Bitva o Hamburger Hill - Poslední rozkaz velitelství rozemlel Američany více než napalm a ,,friendly fire"

Bitva o Hamburger Hill - Poslední rozkaz velitelství rozemlel Američany více než napalm a ,,friendly fire&quote;
Autor: Shunsuke Akatsuka|Popisek: Příslušníci 101. výsadkové divize
10 / 02 / 2019, 13:00

Psal se květen 1969, když USA a jihovietnamské síly po boku bojovaly o kótu 937 s oddíly severního Vietnamu. Právě zde, necelé dva kilometry od hranic s Laosem se strhla bitva, kterou poznamenal napalm, střelba do vlastních vojáků a naprosto nečekaný konec.

Boj o kótu 937 se stal  součástí operace Apache Snow, kdy se Američané a Jihovietnamci pokoušeli o vyvíjení tlaku na severovietnamské oddíly v údolí A Shau. Zde se nacházela jejich klíčová zásobovací základna, která byla součástí Ho Či Minovy stezky. 

Psali jsme: Video: Největší a nejrychlejší americký bombardér XB-70 Valkyrie

Střet se blížil. Američtí výsadkáři tlačící směrem na severovýchod narazili na komunistické severovietnamské síly na hoře Ap Bia Mountain. Propukly kruté boje v režii majora generála Melvina Zaise, který se všemožně snažil vypudit armádu severního Vietnamu z hory. Zarputilý velitel nasadil všechny možné prostředky:  intenzivní letecké údery, dělostřeleckou palbu a během několika málo dnů vypravil deset pěchotních útoků. Během vypuzovací strategie dopadlo na horu Ap Bia celkem 450 tun pum a plných 68 tun hořlavého napalmu, což zanechalo její vrcholek zcela bez porostu.

Boje o Hamburger Hill

Bitvu poznamenaly časté zmatky v organizaci a předně ve strategickém rozestavení jednotek. Nakonec došlo k tomu, že americké vrtulníky AH-1 Cobra zaútočily na vlastní jednotky a počastovaly je tzv. přátelskou palbou (friendly fire). Jejich útok za sebou zanechal 2 mrtvé a 35 zraněných vojáků. Tento tragický omyl pomohl v konečném důsledku komunistům odrazit probíhající útok amerických výsadkářů. 

Komunistická pevnost byla dobyta až 20. května během 11. útoku, kdy si 1 000 vojáků ze 101. výsadkové divize a 400 jihovietnamských vojáků vybojovalo těžce přístupnou cestu na vrchol hory vysoké 937 metrů. Jatka měla ovšem nečekané vyústění. Jelikož cílem amerických útoků bylo pouze zničit nepřítele, po skončení boje americké jednotky na vrcholu nasedly na vrtulníky a odletěly na základnu, a dovolily tak Severovietnamcům kopec znovu obsadit bez boje. Zejména řadovým vojákům připadalo takové jednání jako plýtvání jejich životy. Během intenzivních bojů bylo nakoneczabito 597 severovietnamských vojáků, americké ztráty činily „pouhých“  72 mrtvých a 420 zraněných vojáků. 

Psali jsme: S Migem za svobodou

Američtí vojenští historici s odstupem času a s přihlédnutím k intenzitě boje, vysokým ztrátám na životech a k „ nepochopenému“ opuštění kóty vítěznými jednotkami nazvali horu Ap Bia  „Hamburger Hill“.


Zdroj: History.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace