Bitva o Hamburger Hill - Poslední rozkaz rozemlel Američany více než friendly fire

Bitva o Hamburger Hill - Poslední rozkaz rozemlel Američany více než friendly fire
Autor fotografie: manhhai / Flickr |Popisek: Příslušníci 101. výsadkové divize na Hamburger Hillu
22 / 05 / 2024, 12:00

Psal se květen 1969. USA a jihovietnamské síly po boku bojovaly o kótu 937 se severovietnamskými jednotkami. Právě zde, necelé dva kilometry od hranic s Laosem, se strhla bitva poznamenaná střelbou do vlastních vojáků, která vyústila úplně jinak, než kdo mohl čekat.

Válka ve Vietnamu je dodnes velkým traumatem americké společnosti. Jejímu propuknutí předcházela kontroverzní vražda prezidenta Kennedyho, který údajně konflikt nechtěl povolit. Trochu se podobá i neúspěchu Američanů v Afghánistánu, kde nyní opět naplno vládne Talibán. Často se zapomíná, že Washington sledoval Trumanovu doktrínu o zadržování komunismu stejně, jako v Koreji. V Koreji se však komunismus zadržet podařilo, ve Vietnamu ne. 

 

Zbytečnost bitev jako Hamburger Hill

 

Problémem celého konfliktu bylo, že ho něřídili až tak američtí generálové jako politici. Ti měli neustálé obavy z velkých ztrát a zasahovali do řízení operací. Právě Hamburger Hill je dokonalým příkladem. Celá taktika byla založena na tom, že nikde nebyla vytvořena fronta. Americké bojové jednotky reagovaly na zpravodajské informace a pokud je dostaly, snažily se nepřítele aktivně vyhledat a zničit. Další problém byl, že většina amerických vojáků ve Vietnamu patřila k nebojovým jednotkám. Jen menší část mužů čelila vojákům severního Vietnamu

Hamburger Hill

Američané se spoléhali na sílu svého letectva a hojně využívali napalm, se kterým chtěli především zničit Ho Či Minovu stezku, jež zásobovala bojující jednotky nepřítele municí a potravinami. To se však nikdy nepodařilo. Velmi zásadní událostí byla severovietnamská ofenziva Tet v roce 1968. Prezident Johnson v té době vyhlašoval, že komunisté stojí na prahu porážky. Útok byl šok pro všechny včetně americké veřejnosti.

Už nikdo pak nevěnoval pozornost tomu, že Vietkong se útokem zcela vyčerpal a pouze málo by v této době stačilo k jeho porážce. Američané zůstali nadále spíše pasivní a výsledkem byly zbytečné boje jako o Hamburger Hill. Boj o kótu 937 se stal  součástí operace Apache Snow, kdy se Američané a Jihovietnamci pokoušeli o vyvíjení tlaku na severovietnamské oddíly v údolí A Shau. Zde se nacházela jejich klíčová zásobovací základna, která byla součástí Ho Či Minovy stezky. 

Střet se blížil. Američtí výsadkáři tlačící směrem na severovýchod narazili na komunistické severovietnamské síly na hoře Ap Bia Mountain. Propukly kruté boje v režii majora generála Melvina Zaise, který se všemožně snažil vypudit armádu severního Vietnamu z hory. Zarputilý velitel nasadil všechny možné prostředky:  intenzivní letecké údery, dělostřeleckou palbu a během několika málo dnů vypravil deset pěchotních útoků. Během vypuzovací strategie dopadlo na horu Ap Bia celkem 450 tun pum a plných 68 tun hořlavého napalmu, což zanechalo její vrcholek zcela bez porostu.

 

Frustrace amerických vojáků na vrcholu Hamburger Hillu 

 

Bitvu poznamenaly časté zmatky v organizaci a předně ve strategickém rozestavení jednotek. Nakonec došlo k tomu, že americké vrtulníky AH-1 Cobra zaútočily na vlastní jednotky a počastovaly je tzv. přátelskou palbou (friendly fire). Jejich útok za sebou zanechal 2 mrtvé a 35 zraněných vojáků. Tento tragický omyl pomohl v konečném důsledku komunistům odrazit probíhající útok amerických výsadkářů. 

Hamburger Hill 1969

 

Komunistická pevnost byla dobyta až 20. května 1969 během 11. útoku, kdy si 1 000 vojáků ze 101. výsadkové divize a 400 jihovietnamských vojáků vybojovalo těžce přístupnou cestu na vrchol hory vysoké 937 metrů. Jatka měla ovšem nečekané vyústění. Jelikož cílem amerických útoků bylo pouze zničit nepřítele, po skončení boje americké jednotky na vrcholu nasedly na vrtulníky a odletěly na základnu. Dovolily tak Severovietnamcům kopec znovu obsadit bez boje.

Zejména řadovým vojákům připadalo takové jednání jako plýtvání jejich životy. Během intenzivních bojů bylo nakonec zabito 597 severovietnamských vojáků. Americké ztráty činily „pouhých“  72 mrtvých a 420 zraněných vojáků. Američtí vojenští historici s odstupem času a s přihlédnutím k intenzitě boje, vysokým ztrátám na životech a k „nepochopenému“ opuštění kóty vítěznými jednotkami nazvali horu Ap Bia „Hamburger Hill“.Zdroj: History.com

 

Tagy článku