Hans Kammler – Hitlerova poslední naděje, šéf výroby zázračných zbraní v amerických rukou?

Hans Kammler – Hitlerova poslední naděje, šéf výroby zázračných zbraní v amerických rukou?
Autor fotografie: Volné dílo|Popisek: Wunderwaffen měly zachránit Třetí říši
23 / 09 / 2021, 16:30

Hans Friedrich Karl Franz Kammler během druhé světové války zaměstnával až 14 miliónů lidí, od válečných zajatců a vězňů až po raketové eso Wernhera von Brauna. Nebyly to ale jen zbraně, čím se tento esesák zabýval. Pro Hitlera a jeho nelidský režim pracoval na nástrojích hromadného vyhlazování vězňů v koncentračních táborech.

Pod jeho vedením se vyráběly zbraně jako první aktivní proudový stíhač Me-262 nebo rakety V-2. Mnoho let bylo uváděno, že Kammler spáchal sebevraždu, nebo byl zastřelen vlastními vojáky na území bývalého Protektorátu Čechy a Morava na konci války.

Hans Kammler

Někteří historici jako Rainer Karlsch spekulují, že Obergruppenführer Hans Kammler nespáchal v roce 1945 sebevraždu, ale byl převezen do Spojených států zpravodajskou službou CIC, aby ho donutili předat své znalosti o projektech tajných zbraní nacistického Německa americkým technikům. Zadržen byl údajně 9. května 1945.

Kammler byl odpovědný za rozšíření podzemních výrobních zařízení pro proudové motory, proudová letadla a raketový program od srpna 1943. 1. září 1943 byl jmenován „Sonderbeauftragter des Reichsführers-SS für das A 4-Program “(zvláštní zástupce Reichsführera SS pro Program A 4) pod Obergruppenführerem Oswaldem Pohlem, který spadal přímo pod Heinricha Himmlera.

Ač měl titul inženýra, nebyl strojařem, ale architektem, a tedy neměl hlubší znalosti o technologiích, na jejichž výrobu posléze dohlížel. Podle slov Alberta Speera byl nenápadným, velmi pracovitým státním úředníkem, o kterém by si nikdo nemyslel, že bude jedním z nejbrutálnějších zaměstnanců Heinricha Himmlera, odpovědným za plánování koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau a smrt desetitisíců vězňů během stavby podzemních zařízení a továren třetí říše.

Teze, že Obergruppenführera Kammlera zajali Američané a převezli do Spojených států, byla podpořena poznámkou v knize Alberta Speera „Stát otroků - Moje konfrontace s SS“. Speer ve své knize popisuje, že Kammler měl v úmyslu poskytnout dokumenty a zejména vývojové inženýry progresivních tajných zbraní proti záruce své svobody.

Podle německé stanice ZDF, která se vydala pátrat po nacistovi v roce 2019, první zásadní dokument, jenž byl objeven během přípravy filmu o Kammlerovi v „AFHRA Maxwell Airforce Base Archive“, byl datován 30. května 1945, tedy tři týdny po údajné Kammlerově smrti.

Autorem je plukovník Loyd K. Pepple, který pracoval v sídle amerických strategických vzdušných sil v Evropě. Dokument poskytuje přehled válečné kořisti, o kterou mají americké vzdušné síly největší zájem, tedy nejnovější zbrojní produkce. Následují jména válečných zajatců, inženýrů a techniků, kteří ve vývoji Wunderwaffen hráli rozhodující roli.

V dokumentu je také uveden netechnický personál se speciálními znalostmi v oblasti vývoje letadel anebo raket. Na vrcholu je sám říšský maršál Hermann Göring. Jako 18. jméno na seznamu se objevuje SS-Obergruppenführer Kammler…

Všichni ve vazbě jsou k dispozici k výslechu, uvádí se v dokumentu. Kammler je také zmiňován jako vězeň v americkém dokumentu z 10. července 1945 o organizační struktuře německého letectva.

O tom, že Hitlerův šéf výroby zázračných zbraní přežil konec války, svědčí i další dokument, dopis brigádního generála George McDonalda z 2. listopadu 1945 poslaný majoru Ernstu Englanderovi. McDonald byl odpovědný za získání technických znalostí německých zbraňových inženýrů, za shromažďování informací o podzemních továrnách. Englander, Žid z Hamburku, který emigroval do USA, dostal od McDonalda příkaz k výslechu Speera, Saura a také Kammlera… A mrtvý esesák se vyslýchá poněkud špatně že?

Dalším svědectvím, které ZDF nalezla, bylo vyjádření syna zvláštního agenta OSS Donalda W. Richardsona, který svým synům řekl, že zločinec Kammler byl přivezen do USA, aby se zabránilo možnosti, že by padl do rukou Sovětů.

Jakou cenu mohl mít Obergruppenführer Kammler se svým vzděláním architekta? O žádného ďábelského technického génia se nejednalo, ale Kammler byl velitelem nových zbraní SS včetně chemických a biologických, znal procesy, věděl, kde jsou ukryté dokumenty a vybavení německých továren a laboratoří. Údajně věděl i mnoho o německém jaderném výzkumu.

Podle údajů sovětské vojenské zpravodajské služby GRU Kammler jako osoba odpovědná za konstrukci a používání V zbraní věděl o plánech vybavit rakety hlavicemi pro hromadné ničení. Protože mnoho z podzemních továren a archivů zůstalo na území okupovaném Sověty, pro Američany existovalo mnoho důvodů, proč získat znalosti tohoto muže a nedovolit, aby padl do rukou sovětských vyšetřovatelů a techniků. Němečtí konstruktéři zbraní byli systematicky vyhledáváni a převáženi do USA v rámci operací Overcast a Paperclip.

Jaký byl další osud Hanse Kammlera? To se dozvíme, až někdy dojde k odtajnění dokumentů a výslechových protokolů.

Zdroj: Wilson Center, ZDF

 

Tagy článku