17. 1. 1966 - když B-52 ztrácí vodíkové bomby

17. 1. 1966 - když B-52 ztrácí vodíkové bomby
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: Ilustrační foto B-52
20 / 12 / 2019, 10:00

17. ledna 1966 se srazil americký bombardér B-52 s tankerem KC-135 nad Středozemním mořem. Bombardér byl na rutinní misi ze základny v Severní Karolíně a během tankování došlo ke kolizi s tankerem, který vybuchl.

Bombardér byl těžce poškozený a ztrácel palivo, čtyři ze sedmi mužů posádky B-52 stihli vyskočit s padáky. Všichni čtyři muži z tankeru zemřeli.  Jedna vodíková bomba spadla do moře na neznámé místo, další bomba spadla do suchého koryta řeky. Poslední dvě spadly poblíž španělského města Palomares a při nárazu došlo k explozi výbušného materiálu u dvou bomb. Plutonium se začalo rozptylovat do okolí města. Americká armáda odvezla z oblasti na 1400 tun radioaktivní půdy k likvidaci do Spojených států.

Z bezpečnostních důvodů orgány Spojených států neupozorňují na havárie jaderných zbraní. Dvě vodíkové pumy leží kdesi v Georgii, další ve státech Severní Karolína a Washington.

Mezitím hledalo na moři 33 lodí amerického námořnictva ztracenou vodíkovou bombu. Došlo i k nasazení počítače IBM pro výpočet oblasti, kam mohla bomba spadnout. Oblast byla ale příliš veliká a až 7. dubna 1966 byla bomba vyzvednuta z moře, z hloubky 869 metrů. Byla to do té doby nejdražší záchranná akce US Navy, náklady byly vyčísleny na asi 10 miliónů dolarů.

psali jsme: Video: 20 bombardérů B-52 prchá z letiště před útokem balistických raket

Ještě v roce 2012 nebyla radioaktivní oblast zcela vyčištěna a místní si dlouhodobě stěžují, že negativní publicita ovlivnila město, které se mohlo stát turistickým rájem.

Zdroj: BBC

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace