Helena Marusarzówna – zajata slovenskými četníky, popravena gestapem

Helena Marusarzówna – zajata slovenskými četníky, popravena gestapem
Autor: Volné dílo|Popisek: Helena Marusarzówna
13 / 09 / 2022, 16:30

Polská lyžařská šampiónka, příslušnice polské Zemské armády, tajná kurýrka jednotky Zagroda a bojovnice proti nacismu zahynula vě věku pouhých 23 let.

Helena Marusarzówna se narodila 17. ledna 1918 v Zakopaném v rodině Jana a Heleny Marusarzové; měla pět sourozenců. Již jako mladá dívka byla skvělou lyžařkou a v období 1936 – 1939 byla tato krásná blondýnka nejlepší lyžařkou Polska. Štíhlá, asi 176 cm vysoká, modrooká dívka s krásnými blond vlasy si zahrála i ve filmu a dostala i nabídku vystupovat na módních přehlídkách.

Od přepadení Polska Němci se účastnila odboje se svými sourozenci proti nenáviděným okupantům a pracovala jako tajný kurýr jednotky Zagroda, kdy zajišťovala spojení se základnou Romek v Budapešti. Přenášela poštu a převedla několik desítek lidí, kterým hrozilo zatčení po horské stezce do bezpečí.

25.března 1940 ale byla zajata slovenskými četníky, kteří ji předali Gestapu. Helena byla uvězněna v Muszyně, v sídle gestapa v paláci v Zakopaném, v Tarnówě a v Krakově na Montelupichu. Brutálně mučená odbojářka ale žádné tajné informace neprozradila, Gestapo však našla v zavazadlech maďarský dopis a po mnoha měsících je spojila s osobou jiné bojovnice, Stefanie Hanauskówné .

Helena byla 12. září 1941 zastřelena v Pogórské Voli u Tarnówa (podle jiné verze byla zastřelena 23. července 1941 v Krušském lese ve Skrzyszowě spolu s Janinou Bednarskou a Stefania Hanauskównou a dalšími 3 ženami).

Po exhumaci byly její ostatky slavnostně pohřbeny 27. listopadu 1958 na hřbitově Pęksowy Brzyzek v Zakopaném.

Zdroj: Dzieje.pl

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace