Historie: 17. září 1916 sestřelil Rudý Baron prvního nepřítele

Historie: 17. září 1916 sestřelil Rudý Baron prvního nepřítele
Popisek: Letadlo Fokker Rudého Barona
17 / 09 / 2016, 12:15

Německé stíhací eso Manfred von Richthofen,známé pod přezdívkou Rudý Baron před 100 lety sestřelil svůj první nepřátelský letoun na Západní frontě 1. světové války.

Nejúspěšnější pilot Velké války, syn svobodného pána von Richthofen zahájil svou službu pro německého císaře jako příslušník armády, ale v roce 1915 přestoupil k letectvu. Zde se stal žákem a chráněncem Oswalda Boelcke, dalšího skvělého německého pilota.

17. září 1916 na svém prvním hlídkovém letu vedeném právě Boelckem se Richthofen pustil na svém Albatrosu do boje s letounem britského pilota Lionela Morrise.

"Můj Angličan kličkoval a zatáčel, létal cik-cak. Měl jsem jedinou myšlenku. Muž přede mnou musí jít k zemi, at se stane cokoliv," řekl později Richthofen. 

Zlomek vteřiny letěl Brit rovně a to budoucímu esu stačilo. Krátká kulometná dávka poškodila motor britského letadla, a ačkoliv se Richthofen bál, že trefí pilota, ten nakonec zvládl nouzově přistát na německém území fronty.

Poblíž sestřeleného letadla přistál i Richthofen a zjistil, že oba Britové, jak pilot tak pozorovatel T. Rees byli jeho palbou smrtelně zraněni. Nepřítele uctil položením kamene na jejich hrob.

Na konci roku 1916 měl Richtohofen na svém kontě už 15 nepřátelských letadel. Příští rok překonal veškerá letecká esa na obou stranách fronty a začal používat rudý trojplošník Fokker. Přestože tento stroj používal pouhých 8 měsíců své kariéry, je s ním trvale spojován a díky němu získal anglickou přezdívku Red Baron. 

Rudý baron

Když byl sestřelen nad Sommou 21. dubna 1918, měl 25 letý Richthofen na svém kontě 80 nepřátelských letadel!

Zdroj: History.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace