30. listopadu 1939 napadl Sovětský svaz Finsko. Stalinova vojska spadla do mlýnku na maso

30. listopadu 1939 napadl Sovětský svaz Finsko. Stalinova vojska spadla do mlýnku na maso
Popisek: Finští vojáci na lyžích
30 / 11 / 2018, 13:00

Tento den v roce 1939 překročila Rudá armáda sovětsko-finské hranice s 465 000 muži a 1 000 letadly, bez vyhlášení války bombardovala Helsinky a to vše i díky nechvalně známému paktu Ribbentrop - Molotov, mezi nacistickým Německem a komunistickým SSSR.

Sovětský svaz podepsal v srpnu 1939 Ribbentrop-Molotovův pakt s nacistickým Německem, který byl v podstatě paktem o neútočení, ale tajný protokol k této smlouvě zabezpečoval hegemonii Moskvy ve východní Evropě a v případě války Německa s Polskem jí dával do rukou Finsko, pobaltské státy, východní Polsko a část Rumunska. Hitler si tím zajistil volné ruce při útoku na Polsko (1. září 1939) a měl otevřené dveře k invazi do západní a severní Evropy. Rudá armáda překročila již 17. září 1939 polské hranice a postupně se chystala k anexi států v Pobaltí a rumunské Besarábie.

Stalin, který získal neomezenou moc v SSSR po velké čistce v 30. letech 20. století, požadoval po Finsku navrácení provincií, které ztratilo Ruské impérium během chaotických událostí Říjnové revoluce v roce 1917 a následné občanské války. Sovětské požadavky Finsko z části odmítlo a začalo se chystat na Stalinovu odpověď. 30. listopadu ráno finská vláda jmenovala vrchním velitelem ozbrojených sil polního maršála, barona von Mannerheima.

Carl Gustaf Emil Mannerheim

Stalinova reakce na sebe nenechala dlouho čekat, 30. listopadu v 6:50 armáda SSSR zaútočila. To co mělo pro Rudou armádu vypadat jako procházka růžovým sadem, se nakonec ukázalo jako noční můra stalinovými čistkami zdecimované armády. Rudá armáda za pokoření statečných Finů podle svých vlastních zdrojů přišla o 131 486 vojáků, dalších čtvrt miliónu bylo zraněných, letecké síly utrpěly ztrátu asi 600 letadel a zničeno bylo i na 3 500 tanků.

psali jsme: Historie: Finský odstřelovač "Bílá smrt" zabil 505 rudoarmějců během 100 dní

Poražené Finsko ztratilo přes 22 000 mužů, dalších téměř 49 000 bylo zraněno, udrželo si ale svou svrchovanost a celému světu ukázalo, že i s obrovským a silným nepřítelem se dá bojovat.

Výsledek válečných událostí umožnil tehdejšímu ministru zahraničí Molotovovi dosáhnout po složitých jednáních naplnění minimálních sovětských požadavků, které nebyla Rudá armáda schopna prosadit silou svých zbraní.

psali jsme: 23. srpna 1939 si Hitler a Stalin rozdělili Evropu

Finsko postoupilo SSSR 11 % svého předválečného území (Rybářský poloostrov, Ladožskou Karélii a Karelskou šíji) a ztratilo 30 % ekonomických zvýhodnění vůči Sovětskému svazu.

Nepřesvědčivý výkon Rudé armády v této válce vedl k prudkému propadu její prestiže a přesvědčil Hitlera, že SSSR snadno porazí...

 

Zdroj: History.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace