Finský odstřelovač "Bílá smrt" zabil 505 rudoarmějců během 100 dní

Finský odstřelovač &quote;Bílá smrt&quote; zabil 505 rudoarmějců během 100 dní
Popisek: Simo "Simuna" Häyhä
28 / 07 / 2019, 13:00

Simo Häyhä s finskou variantou ruské pušky Mosin Nagant zabil v roce 1939 během 100 dní takzvané Zimní války 505 sovětských vojáků.

Nejlepší odstřelovač všech dob se narodil 17. prosince roku 1906 ve finském městě Rautjarvi a svojí službu v armádě začal v roce 1925. Před vstupem Finska do války se Häyhä živil jako farmář a lovec.

Všech 505 nepřátel zabil puškou bez jakékoliv optiky! Preferoval nízký profil a nemožnost odhalit ho podle odrazů na dalekohledu. Pomocníkem mu byl pouze jeho skvělý zrak a pevná ruka - svůj cíl dokázal zabít až na vzdálenost 600 metrů.

DMP-D592 Simo Häyhä

V extrémních podmínkách, které během Zimní války panovaly (teploty klesly až na -40 stupňů) se maskoval bílým oblečením a na "lov Rusů" jak říkal vycházel sám, bez doprovodu a jištění. Denně tedy ulovil přes 5 Rusů a to jak na tzv. území nikoho, tak často i hluboko v sovětských liniích.

Používal pušku M/28-30 se sériovým číslem 60974 a maskoval se opravdu dokonale. Před svou pozici často nahrnul hromadu sněhu, aby skryl rozvíření oblaku sněhui po výstřelu. Aby se neprozradil teplým dechem, dával si do pusy sníh.

Rudá armáda za pokoření statečných Finů podle svých vlastních zdrojů přišla o 131 486 vojáků, dalších čtvrt miliónu bylo zraněných, letecké síly utrpěly ztrátu asi 600 letadel a zničeno bylo i na 3 500 tanků.

Sovětská armáda se malého Fina (měřil pouze 160 centimetrů) obávala a vymýšlela, jak ho dostat. Dělostřelecké údery, odstřelovači, to vše na Sima poslala. 6. března 1940 si výbušná kulka finského odstřelovače našla a prakticky ho připravila o spodní levou část tváře. I tak ale podle legendy stihl sovětského vojáka zastřelil, než díky zranění omdlel.

Dalších 200 příslušníků Rudé armády zabil samopalem Suomi KP/-31.

Vědomí nabyl až o 7 dní později, v den vyhlášení míru. Na další lov Rusů se tedy již nedostal a ze svého zranění se léčil dalších 8 let. Po válce se živil chovem psů a lovem. Svoje poslední roky strávil ve vesnici Ruokolahti u ruských hranic. Zemřel 4. ledna roku 2002 ve věku 96 let.

 

Zdroj: Wikipedie

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace