Křižníkový tank Challenger

Křižníkový tank Challenger
Autor: Wikipedia |Popisek: Chalenger Tank
22 / 12 / 2018, 13:00

Tento tank byl v prvé řadě neúspěšný pokus instalovat na podvozek tanku Cromwell výkonný 17-ti liberní kanon. Prostředek horní části korby byl rozšířen kvůli vysoké a široké věži s místy pro 4 členy posádky (včetně dvou nabíječů) a lafetou pro 17-ti liberní kanon spřažený s kulometem Browning ráže 7,62 mm.

psali jsme: VIDEO: Legendární tank T-34 driftuje na sněhu

Z důvodů úprav korby byl odstraněn kulomet v trupu. Podvozek tanku se prodloužil, přibylo jedno pojezdové kolo. Čelní pancíř se však ve srovnání s Cromwellem zeslabil na 63 mm (Cromwell měl 75 mm) a zeslabil se také boční pancíř ze 65 na 40 mm. Později měly některé tanky přídavné pancéřování silné 25 mm. Prodloužení podvozku mělo za následek horší ovladatelnost a Challenger nebyl spolehlivější než Cromwell. Výroba Challengeru ustala ve chvíli, kdy se ukázalo, že 17-ti liberním kanonem lze vyzbrojit tanky Sherman.

VIDEO: Cromwel Tank

psali jsme: VIDEO: Tank T-34 s německými znaky vytažený z bahna. Po 60 letech!

Mimo jiné byl využíván i Československou obrněnou brigádou za západní frontě v počtu 22 kusů. S ní se dostaly až do Československa, kde však byly pro přechod na sovětskou techniku roku 1951 staženy z výzbroje. Poslední skladované kusy byly sešrotovány v roce 1959.

posádka: 5
hmotnost (t): 28,35
délka (m): 7,98
šířka (m): 2,87
výška (m): 2,64
čelní pancíř (mm): 63
boční pancíř (mm): 40
výkon motoru (k): 600
rychlost na silnici (km/h): 53

Zdroje:  Youtube.com, Facebook/2.svetová vojna 1939-1945

Autor: Matej Beneš

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace