Pinkertoni: cesta od Abrahama Lincolna k Tigeru Woodsovi

Pinkertoni: cesta od Abrahama Lincolna k Tigeru Woodsovi
21 / 03 / 2019, 13:00

Vzpomene si někdo na poněkud divoký začátek devadesátých let, kdy jsme se poprvé seznamovali s tím, co vlastně znamená „bezpečnostní a detektivní agentura“? Právě tehdy jsme začali říkat, že tuto službu provádějí „pinkertoni“. Jaká ale je historie firmy, která dala detektivním agenturám po celém světě jejich univerzální název? A jakou cestou se Pinkertoni ubírali? Historie nás zavede ještě do časů „divokého západu“, kdy státní aparát ve Spojených státech nehrál takovou roli a kdy si lidé běžně vyřizovali i kriminální záležitosti mezi sebou.

Skotské kořeny
Název Pinkertoni (v originále Pinkerton National Detective Agency) pochopitelně nevznikl jen tak, ale je odvozen od zakladatele celé společnosti Allana Pinkertona. Tento muž prokázal dokonalý pozorovací talent a též odvahu, která pro něj byla příznačná. Podívejme se na jeho život a na to, proč založil firmu, která je dnes synonymem pro bezpečnostní agentury. Allan Pinkerton se narodil ve Skotsku v roce 1820. V mládí pracoval jako truhlář, ale již tehdy bylo jasné, že chce něco více. To stvrzuje jeho činnost v britském demokratickém hnutí, odkud pochází nám tak známý výraz „chartisté“. Protože se mu však nepodařilo dosáhnout v hnutí dostatečné podpory, stal se jeho život v Británii neudržitelným. Zvolil tehdy oblíbený způsob řešení – přesídlil do Spojených států amerických. V Americe se zkusil uplatnit ve stejném oboru, avšak jeden incident obrátil naruby jak jeho dosavadní život, tak tehdejší principy zajišťování bezpečnosti.

Pinkerton odhaluje padělatele
Krátce poté, co jako truhlář začal působit v městečku Dundee v Illiois, se totiž připletl k jedné zajímavé události. Pinkerton se snažil ušetřit peníze za výrobu sudů a rozhodl se dřevo získat na neobydleném ostrůvku uprostřed řeky. Jaké bylo jeho překvapení, když díky svému pozorovacímu umu zjistil, že někdo zde občas přebývá. V kraji právě řádila padělatelská banda. Pinkerton si dal dvě a dvě dohromady a spolu se šerifem na ostrově počkali a celou bandu usvědčili a zatkli. Allan s neklidnou krví v těle zřejmě usoudil, že právě zločin a jeho odhalování je to, čím by se chtěl zabývat. Truhlářské praxe zanechal a věnoval se tomu, k čemu měl ty nejlepší předpoklady – oblasti zločinu a napomáhání právu.

Agentura, která nikdy nespí
Jako mladý muž, ve třiceti letech, přesídlil do tehdy již významného Chicaga a založil zde organizaci, která dala základ všem bezpečnostním agenturám na světě. Vymyslel její hlavní heslo, které znělo: „My nikdy nespíme“ a budoucnost ukázala, že ho agentura naplňovala dokonale. Nutno připomenout dobu, v níž tato organizace vznikala. Šlo o polovinu 19. století, Spojené státy byly stále ještě poněkud divokým územím, zlé jazyky by je mohly nazvat Československem po roce 1989. Situace byla však ještě mnohem horší a k lapání zločinců musel přizvat státní aparát širokou veřejnost, včetně soukromých detektivů. Byla to ta správná chvíle, kdy bylo možné využít poptávky a zároveň svých schopností. A Pinkerton tuto příležitost rozhodně nepromarnil!

Muži zákona
Agenturu založil v roce 1850 spolu se svým přítelem právníkem. Evidentně bylo jeho rozhodnutí správné. Jeho agentura začala být totiž velmi známá, spolupracoval pochopitelně se šerify, kteří se na něj sami obraceli s nejrůznějšími případy. Pinkerton již tehdy využíval metod, které známe v boji s organizovaným zločinem dnes. Stával se například členem určitých kriminálních bratrstev, hrával dvojí roli a výsledkem bylo zneškodnění celé bandy. Pinkertonova družina velmi často čítala „jen“ dobrovolníky. Avšak dobrovolníky oddané celé akci, takže výsledky byly prvotřídní. Dbal na to, aby jeho detektivové neholdovali kartám, pití alkoholu, kouření, muselo jít zkrátka o prověřené muže. Rozhodně ale nemůžeme říct, že by Allan Pinkerton byl úzkoprsým sucharem! Právě on zaměstnal první ženu v detektivních službách – Kate Warneovou! Ačkoliv byla původně zřejmě najata na pozici sekretářky, její analytické schopnosti se osvědčily a stala se plnohodnotným detektivem. Agentura rostla podobně rychle jako celé Spojené státy, v té době země netušených možností. Zabývala se ochranou života, majetku nebo práva. Podle tehdejších svědectví byl Allan Pinkerton neoblomný a nepodplatitelný, přesně takový, jak předpokládal jeho kodex.

                                    

Záchrana prezidenta
Možná by se dlouhou dobu udržoval Pinkerton spolu s ostatními „námezdními“ detektivy v kurzu pouze v domácím prostředí, avšak jistá událost způsobila, že jeho jméno začalo být známé i na mezinárodní scéně. Byl rok 1861 a k moci se měl dostat prezident Abraham Lincoln. Doba byla bouřlivá a problémy s jihem země neustávaly. Novému prezidentovi tudíž někteří nepřáli a osnovali na něj atentát, který se měl odehrát v Balti-moru – zastávce na Lincolnově cestě na inauguraci. Díky svým metodám však Pinkerton na celé spiknutí přišel a prezidenta včas varoval. Cestoval pak s jedním s nejvýznačnějších amerických prezidentů jako jeho osobní stráž. Během války Severu proti Jihu se stává Pinkerton šéfem úřadu, který byl předchůdcem americké rozvědky.

Velká vlaková loupež vyřešena
V dalších letech bylo jméno Pinkertona a jeho agentury spojováno s velkými případy a zločinci, jako byl například Jessie James nebo Butch Cassidy a Sundance Kid. Pinkertoni byli také povoláni k vyřešení první velké vlakové loupeže. Agentura si vedla podrobnou kartotéku kriminálníků a kriminálních případů. V roce 1884 Allan Pinkerton umírá, agenturu přebírají jeho dva synové a již v roce 1890 pro ni pracuje více než dva tisíce agentů! Roku 1895 se podařilo detektivovi Franku P. Greyerovi odhalit prvního zdokumentovaného sériového vraha – šlo o H. H. Holmese, který byl popraven za vraždu tří dětí. V roce 1908 byl právě podle vzoru agentury založen ve Spojených státech Federální úřad pro vyšetřování.

               

Agentura roste
Navzdory světovým válkám se agentuře dařilo stále dobře. Pravda, stíny na pověsti agentury se po smrti jejího zakladatele také našly. Agenti byli někdy obviňováni z toho, že berou právo do svých rukou. Případ pensylvánské stávky, kdy v nejasné přestřelce zabili Pinkertoni 11 stávkujících, jistě dobrému jménu nepomohlo. Pinkertonovi potomci přesto otevírali pobočky po celé zemi. Stále jim to však nestačilo a rozhodli se pro expanzi do světa. V roce 1969 se otevírá pobočka v Hongkongu a cesta na asijský trh je zahájena.

Tiger Woods i hurikán Katrina
V roce 1999 byla agentura koupena společností Securitas Security Services, se kterou tak vytvořila největší detektivní agenturu na světě. Agentura pomáhá nejenom těm, kdo si ji najmou, ale je připravena podat pomocnou ruku také v místech světových katastrof. Pomáhala obětem po hurikánech Katrina, Rita, Wilma a Sandy. V současné době se agentura může pochlubit působením ve více než stovce zemí. Kromě toho také zabezpečuje důležité události, jako například golfový turnaj v Augustě v USA v roce 2010. Po sexuálním skandálu Tigera Woodse svého prominentního klienta chránili před obtěžováními a natáčením na mobil. Neunikl ani snímek.
 

Autor: Michaela Kadlecová

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace