Historie: Před 74 roky napadli Japonci Pearl Harbor

Historie: Před 74 roky napadli Japonci Pearl Harbor
Popisek: Záchrana přeživších z USS Virginia
07 / 12 / 2015, 16:30

Před 74 roky napadli ráno 7. prosince v 7:55 Japonci zákeřně základnu amerického námořnictva Pearl Harbor.

Nelson Mitchell reflects in the shrine room of the USS Arizona Memorial.

Útok na Pearl Harbor byl nečekaný úder japonského námořnictva proti americké námořní základně v Pearl Harboru na Havajských ostrovech 7. prosince 1941. Cílem akce bylo vyřadit americké Tichomořské loďstvo v úvodu útoku Japonského císařství do zámořských území Spojeného království, Nizozemského království a USA.

Šest letadlových lodí viceadmirála Čúiči Naguma vyslalo ráno 7. prosince místního času dvě útočné vlny, čítající celkem 353 letadel, proti základně amerického Tichomořského loďstva v Pearl Harboru na Oahu. V přístavu bylo potopeno nebo poškozeno všech osm bitevních lodí kotvících v přístavu, avšak pouze USS Arizona a USS Oklahoma byly odepsány jako totální ztráta. Dále byly potopeny nebo poškozeny tři křižníky, tři torpédoborce, cílová cvičná loď a minonoska. Byla napadena i letiště na Oahu a zničeno 188 letadel a 155 dalších poškozeno. Celkem přišlo o život 2 402 mužů a 1 282 jich bylo zraněno. Japonci ztratili 29 letadel a pět miniponorek, 65 námořníků a letců bylo zabito nebo zraněno, jeden japonský námořník byl zajat.

Hlavním cílem japonského útoku měly být bitevní a letadlové lodě. Naštěstí pro USA letadlové lodě byly mimo přístav a úder se tak soustředil na bitevní lodě. 

Women's National Soccer Team, military members and civilian guests tour the USS Arizona Memorial.

8. prosince 1941 vstoupily Spojené státy do 2. světové války a vyhlásily válku císařskému Japonsku. Americký prezident Franklin Delano Roosevelt v Kongresu řekl:

„Včera, 7.prosince 1941, v den, který vejde do análů hanby, byly Spojené státy americké nečekaně a svévolně napadeny námořními a leteckými silami Japonského císařství... Nikdy nezapomeneme, jakým způsobem jsme byli přepadeni. Spravedlivý a silný americký národ nakonec odrazí tuto záměrnou agresi a vybojuje naprosté vítězství, i kdyby to mělo trvat sebedéle... Tvrdím, že se budeme nejen bránit až po samou mez, ale učiníme vše pro to, abychom se již nikdy nemohli stát obětí podobné zrady... Nemůžeme nezvítězit. K tomu nám napomáhej Bůh.“

Zachráněné letadlové lodě hrály rozhodující roli v boji proti Japonsku o šest měsíců později v bitvě u Midway a zvrátily tak průběh bojů v Pacifiku. Moře od té doby přestalo patřit křižníkům a bitevním lodím a na dalších několik desítek let se staly letadlové lodě vládci oceánů.

Zdroj: Wikipedie, US Department of Defense

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.