Robin Olds, zabiják nacistických a komunistických pilotů

Robin Olds, zabiják nacistických a komunistických pilotů
Autor fotografie: National Museum of the US Air Force|Popisek: Robin Olds
05 / 11 / 2018, 13:00

Robin Olds byl americký stíhací pilot a generál US Air Force. Svých 16 sestřelů získal jak za 2. světové války v boji proti nacismu, tak za války ve Vietnamu v boji proti severovietnamským komunistům.

Absolvent West Pointu, stíhací eso 2. světové války, 22letý velitel stíhací letky a jeden z nejznámějších stíhacích pilotů US Air Force. Stal se legendou poté, co jeho letka sestřelila nad v největší letecké bitvě nad Severním Vietnamem sedm Migů.

Během své dlouhé kariéry létal Olds na 65! typech letadel. Během 2. světové sestřelil na strojích P-38 Lightning a P-51 Mustang 12 nepřátelských letadel. Ve Vietnamu vedl 8. taktickou peruť, které dosáhla celkem 24 sestřelů.

AR.2010.007

Tím, že ve dvou válkách sestřelil 16 nepřátel, se stal trojnásobným esem.

Války v Koreji se nezúčastnil, tak alespoň létal transkontinentální závody proudových letadel a byl členem prvním akrobatického týmu US Air Force. Jako by tohle vše nestačilo, byl generál Olds bývalým hráčem ameického fotbalu a manželem filmové hvězdy Elly Raines. Nechal si narůst enormní knírek a lásku svých pilotů si získával tím, že ještě jako velící důstojník se nechal zapsat na letový plán jako nováček pod velení svých juniorských důstojníků.

psali jsme: Zajatý americký pilot Garry Powers odsouzen v SSSR k 10 letům vězení

Jeho největší chvíle ale přišla 2. ledna 1967, kdy jako plukovník vytvořil past na nepřátelské Migy. Operace Bolo reagovala na úspěchy severovietnamského 921. stíhacího pluku, který úspěšně likvidoval formace stíhacích bombardérů F-105 Thunderchief. Olds naplánoval využít stíhací Phantomy F-4, které měly nad Vietnam proniknout jako typická formace Thunderchiefů. V okamžiku kdy na ně severovietnamské Migy skočily, teprve pak poznaly, s kým mají tu čest. Operace Bolo se účastnilo 56 Phantomů F-4C s podporou 24 strojů F-105D na potlačení protivzdušné obrany, 4 letouny pro radioelektronický boj EB-66 a letoun včasné výstrahy EC-121 Warning Star. 

AR.2010.007

Jak později na tiskové konferenci v Saigonu Olds uvedl: "Migy reagovaly, jak jsme doufali. Abych tenhle krásný dlouhý příběh zkrátil. Prohráli."

Celkem sedm strojů Mig-21 skončilo ten den v plamenech, všichni severovietnamští piloti se ale katapultovali a boj přežili. Sestřeleny byly i Migy, pilotované budoucími esy Vu Ngoc Dinh a Nguyen Van Coc, se šesti, respektive devíti sestřely.

I v dobách, kdy vedení amerického letectva prosazovalo jadernou strategie, Olds prosazoval konvenční schopnosti letectva a upozorňoval, že americké letectvo vůbec netrénuje na letecké souboje (dogfight). Ostatně už během své mise ve Vietnamu upozorňoval na chybějící interní kanón u Phantomů F-4C, ale svým pilotům nedovolil montář přídavného kanónu, protože věřil, že by zhoršil charakteristiky Phantomu, který už tak měl co dělat s pohyblivými "trubkami" Mig-17 a Mig-21.

psali jsme: Video: Mistr pilot a jeho Little Bird

V letech 1967 - 1971 byl Olds velitelem kadetů na US Air Force Academy. Od února 1971 působil jako ředitel bezpečnosti letecké techniky na ústředí USAF. Opět se v rámci své nové funkce dostal do Asie a zde si "načerno" odletěl několik bojových misí, ale zjistil, že nezájem US Air Force o trénink posádek ve vzdušných soubojích přetrvává. Že zkušený pilot nemluvil do větru se ukázalo po zahájení operace Linebacker v květnu roku 1972. Tehdy se ukázalo, že program TopGun u námořnictva a námořní pěchoty zafungoval, ale US Air Force se potýkalo s poměrem ztrát téměř 1:1! Olds nabídl, že se vzdá hodnosti plukovníka a vrátí se do operačního velení, ale nabídka byla odmítnuta. 1. června 1973 proto Olds odchází do důchodu.

Rodák z Honolulu (14. července 1922) zemřel 14. června roku 2007 na srdeční selhání.

Zdroj: NY Times, Valka.cz

 

 

 

 

 

Tagy článku