Hitler bydlel ve 20. letech v domě židovského majitele. Byl mu prý sympatický

Hitler bydlel ve 20. letech v domě židovského majitele. Byl mu prý sympatický
Autor: flickr.com|Popisek: Adolf Hitler
10 / 04 / 2017, 19:00

Adolf Hitler bydlel téměř celá dvacátá léta v podnájmu v mnichovském domě, který měl židovského majitele. Tomu byl podle magazínu Spiegel budoucí nacistický vůdce a strůjce vyvraždění šesti milionů Židů poměrně sympatický.

Do domu na ulici Thierschstrasse 41 se Hitler nastěhoval jako neznámý veterán první světové války v roce 1920 a s přestávkou, kterou musel po neúspěšném pokusu o puč z roku 1923 strávit ve vězení, zde žil až do roku 1929. O pouhé čtyři roky později stanul v čele Německa.

Pětiposchoďový dům patřil podle historika Paula Hosera židovskému majiteli Hugovi Erlangerovi, který na svého podnájemníka vzpomínal v roce 1934 v rozhovoru s Hitlerovi nakloněným životopiscem takto: ,,Musím přiznat, že Hitler mi byl docela sympatický. Potkával jsem ho často na schodech nebo u vchodu - zpravidla si přitom něco zapisoval do svého sešitu na poznámky - a většinou se mnou velmi přátelsky prohodil pár nezávazných slov. Nikdy jsem neměl pocit, že by na mě pohlížel jinak než na ostatní lidi."

Erlanger byl o osm let starší než Hitler a stejně jako on byl veteránem první světové války. Mnichovský dům, v jehož přízemí měl svůj obchod, koupil jen několik měsíců poté, co se do něj Hitler nastěhoval. Nacionálněsocialistický politik si zde do roku 1925 od Reichertů, jedné z podnájemnických rodin, pronajímal malý pokoj a později místnosti dvě, v nichž často přijímal své politické souputníky i dámské návštěvy.

,,Protože jsem Žid, zajímal jsem se co nejméně o aktivity mého podnájemníka a nacionálních socialistů," poznamenal k tomu později Erlanger. O dům přišel v roce 1934, kdy ho převzalo město Mnichov. Důvody nejsou zcela zřejmé, je ale možné, že se mělo utajit, že Hitler bydlel u Žida.

V roce 1938 byl Erlanger načas zavřen do nacistického koncentračního tábora Dachau, později musel nuceně pracovat v Bavorsku. Před smrtí během holocaustu ho zachránilo manželství se ženou, která nebyla Židovka. Díky němu se vyhnul deportaci do některého z vyhlazovacích táborů.

 

psali jsme:

Co čtou Němci nejraději? Přece Mein Kampf

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace