Hitler chtěl likvidovat nepřítele i zvukem. Sonický kanón měl paralyzovat a zabíjet

Hitler chtěl likvidovat nepřítele i zvukem. Sonický kanón měl paralyzovat a zabíjet
Autor: Kalle Sjöblom, volné dílo|Popisek: Adolf Hitler a finský maršál Mannerheim v roce 1942
15 / 06 / 2021, 16:30

Hitlerova třetí říše přišla během druhé světové války, ale i před ní s řadou bizarních zbraní, které měly nepříteli uštědřit citelné ztráty a vyvolat v jeho řadách strach. Jednou z nich byl i sonický kanón, který měl pro změnu ,,útočit zvukem", aniž by tedy došlo k přímému boji živého vojáka proti nepříteli.

Adolf Hitler se svými spolupracovníky hledal na počátku druhé světové války takovou ,,superzbraň", která by pokud možno likvidovala zvukovými vlnami. Začátkem čtyřicátých let se podařilo německým konstruktérům takovou zbraň v podobě zvukového kanónu skutečně vyvinout. Kanón byl dílem německého inženýra Richarda Wallauscheka.

Samotná ,,Wunderwaffe" se skládala z metanové spalovací komory vedoucí do dvou parabolických reflektorů (usměrňovačů), jejichž konečná verze měla průměr přes 3 metry. Usměrňovače měly ,,útočit" na nepřítele zvukovými vlnami při frekvenci 44 Hz a způsobovat mu na vzdálenost zhruba 300 metrů závratě, žaludeční nevolnosti, problémy se sluchem a vibrace v uchu, poškození vnitřních orgánů jako například ledvin či jater, v horším případě smrt.

Zvukový kanón měl podle původních představ německých inženýrů emitováním zvukových vln člověka zabít, a to na vzdálenost 50 metrů během pouhé půl minuty, pokud byl vystaven těmto silným zvukovým vlnám.

Na druhé straně testy zvukového kanónu probíhaly v laboratorních podmínkách pouze na zvířatech a nikoliv na člověku a smrtonosnost zbraně tak nikdy nebyla vyzkoušena v praxi, existovaly jen domněnky či teorie o její účinnosti. O tom, zda by byl kanón účinný na člověku, se můžeme tak jen domnívat.

Pokud by zvukový kanón nepřítele nezabil, měl jej alespoň ochromit či vyřadit z boje, a i to mělo svůj potenciální význam. Hlavní nevýhodou nacistické ,,superzbraně" však byly především její obří rozměry, nepraktičnost a celková těžkopádnost. Nepřítel ji také mohl snadno kvůli její velikosti poškodit či zničit. Jestliže by totiž byly vyřazeny parabolické reflektory, pak by již zvukový kanón byl zcela nepoužitelný.

I když si nacisté od zvukového kanónu slibovali významnou pomoc na bojišti, realita byla značně odlišná a tato ,,superzbraň" nakonec do boje nezasáhla.

 

Zdroj: history.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace