Autor fotografie: Recuerdos de Pandora, flickr (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Adolf Hitler
Nacistický diktátor Adolf Hitler neměl aristokraty vůbec v lásce, to je známý fakt. Na druhé straně mu Robert Treeck prokazoval věrné služby a Hitlerovi dodával zajímavé informace.
Německo stejně jako ostatní země posílali do nepřátelských států své špiony, na tom by samo o sobě nebylo nic zajímavého, taková byla zkrátka dobová realita. Nicméně špionů s modrou krví, kteří se dali do rozvědných služeb, zas tolik nebylo.
Robert Treeck platil za slušného, vzdělaného a bohatého aristokrata, kterého by jen málokdo tipoval na špiona. A přece se dal do Hitlerových služeb, který jej posléze ve 30. letech vyslal na horkou britskou půdu. Treeck zde měl navazovat kontakty v britské odnoži tzv. Modré internacionály, uzavřené politické a obchodní organizace, které měla v Evropě poměrně velký vliv.
I když Hitler, jak víme, aristokracií pohrdal, a bylo jedno, zda se jedná o německou či britskou, informace z vysokých společenských kruhů doslova dychtivě hltal. Proto Treeck, který chtěl patřit ve Velké Británii ke smetánce, musel udělat potřebné kroky, aby tento dojem patřičně vzbudil. Pronajal si venkovské sídlo Luckington Manor, které si také náležitě vybavil drahým nábytkem, obrazy, šperky, sochami a dalšími vzácnými předměty. Do sídla také zamířilo pět plnokrevníků a služebnictvo.
A nutno podotknout, že postavení skutečně movitého aristokrata mu jeho britské protějšky uvěřily. Treeck se tak dokázal dostat mezi místní aristokratickou smetánku, jež měla kontakty do nejvyšších britských vládních kruhů. Nacistický špion s modrou krví pronikl do exkluzivní Beaufortské honební a lovecké společnosti. Jejím nejvyšším lovčím byl vévoda z Beaufortu, který rovněž zastával funkci podkoního v Buckinghamském paláci.
Zdálo se, že vše probíhá hladce a nacisté mohli čerpat od Treecka velmi zajímavé informace. To platilo do doby, než se Treeck dozvěděl, že jeho sousedem je Stewart Menzies. Ten pocházel rovněž z bohaté a vlivné rodiny. Menzies však skrýval ještě jedno tajemství - byl totiž agentem britské MI-6, což se podařilo Treeckovi zjistit. Menzies se navíc ,,specializoval" na odhalování německých špionů, což ohrožovalo Treeckovu misi ve Velké Británii.
V roce 1939 tak byl pro jistotu Treeck stažen, aby nedošlo k jeho prozrazení. Do té doby však stačil poslat do Německa užitečné zprávy z nejvyšších britských kruhů, které se Hitlerovi jistě hodily.
Zdroj: Breuer, William: Záhady druhé světové války