Jméno Hitler vždy neznamenalo zlo. Diktátorův synovec William Patrick se obrátil proti svému strýci

Jméno Hitler vždy neznamenalo zlo. Diktátorův synovec William Patrick se obrátil proti svému strýci
Autor fotografie: Bundesarchiv, Bild 146-1990-048-29A / unknown Heinrich Hoffmann / CC BY-SA 3.0 DE|Popisek: Adolf Hitler
16 / 06 / 2023, 10:00

Hitlerův synovec William Patrick Hitler se rozhodl bojovat bojoval proti svému strýci-Adolfu Hitlerovi v řadách amerického námořnictva.

Je známo, že nacistický diktátor Adolf Hitler měl celou řadu nepřátel či lidí, kteří se neztotožňovali s jeho genocidní a válečnou politikou. To se v Hitlerově případě vztahuje i na rodinné zázemí. Nevlastní bratr diktátora Alois Hitler mladší měl s rodilou Irkou Bridget Dowlingovou syna Williama Patricka ,,Willyho" Hitlera, který se narodil v roce 1911 v Liverpoolu.

Mladík William byl kvůli tomu, že se jeho strýc stal v roce 1933 říšským kancléřem, vyhozen z práce, a tak se synovec odstěhoval do Německa, kde chtěl zkusit žít a hlavně vytěžit alespoň něco ze sílící moci Adolfa Hitlera. Účastnil se dokonce se svým otcem několika nacistických shromáždění. V Německu, které se začalo oddávat zvrácenému snu o krásné nacionálně socialistické zemi, nicméně William našel nepřátelsky naladěného strýce, který navíc zapřel jejich rodinnou spřízněnost.

Zklamaný William se tedy vrátil zpět do Velké Británie a přemýšlel, co dělat dál. Mezitím začal psát sérii článků o svém strýci, které nacistického diktátora stavěly do výrazně negativního světla a Adolf Hitler z nich pochopitelně neměl žádnou radost, a žádal po svém synovci, aby je stáhl. Později se mezi oběma muži vyvinula poměrně velká animozita, která se přelila do otevřené nesnášenlivosti. V roce 1939 navíc William publikoval v časopisu Look článek ,,Proč nesnáším svého strýce"?, přičemž samotný název již hovořil za všechno.

William se rozhodl v této době odejít s matkou do USA. Tam jsou však oba uvězněni jako podezřelé živly vzhledem k rodinným vazbám. Po propuštění se William rozhodl přihlásit do amerického námořnictva a napsal i kvůli tomu tehdejšímu prezidentovi Franklinu D. Rooseveltovi zvláštní dopis. Americký prezident pak instruoval FBI, aby si Williama ,,proklepla".

Nakonec byla Williamova žádost do námořnictva přijata a mohl se tedy v roce 1944 stát její novou posilou. Ze strýce se tak stal oficiální nepřítel, proti kterému měl nyní vlastní synovec bojovat. William se následně přesunul do do New Yorku. Kvůli svému jménu se nevyhnul ironickým poznámkám a některým úsměvným situacím. Například když měl při nástupu do služby sdělit veliteli své jméno, odpověděl popravdě Hitler. Velitel si myslel, že si dělá legraci a odpověděl, že ho rád vidí a že jeho jméno je (Rudolf) Hess. Během služby v americkém námořnictvu byl William zraněn a později mu bylo uděleno Purpurové srdce.

V námořnictvu sloužil William jen krátce, do roku 1947 a následně si nechal úředně změnit jméno na Stuart-Houston, aby ho už nemohl nikdo spojovat se svým nacistickým strýcem. Oženil se s dívkou Phyllis, příliš na sebe neupozorňoval a snažil se žít v USA víceméně pod rouškou anonymity. William našel útočiště na Long Islandu, kde založil laboratoř na analýzu krevních vzorků pro nemocnice. William umírá v roce 1987, jeho žena Phyllis v roce 2004. Zplodili spolu čtyři syny.

Zdroj: Task&Purpose

 

Tagy článku