Hitlerova bestie Jagdtiger - nejtěžší obrněné vozidlo vyrobené ve druhé světové válce

Hitlerova bestie Jagdtiger - nejtěžší obrněné vozidlo vyrobené ve druhé světové válce
Autor fotografie: Raymond Douglas Veydt, CC BY-SA 3.0|Popisek: Jagdtiger
25 / 06 / 2022, 10:00

Jagdtiger byl stíhač tanků a také nejtěžší obrněné vozidlo vyrobené během druhé světové války. Jeho hmotnost činila 72 tun.

Video: YouTube

PaK 44 byl nejsilnější německou protitankovou zbraní a obrovský Jagdtiger s ním likvidoval spojenecké tanky na velkou vzdálenost. Efektivní dostřel s průbojným střelivem byl více než 4 000 metrů a 8 000 metrů s tříštivvým. Ač obrovský, vezl si Jagdtiger pouhých 40 nábojů. Jeho čelní pancíř měl 250 mm a žádný ze spojeneckých tanků nebyl schopný  pancíř probít.

Motor byl slabostí obrovského obrněnce, ač disponoval výkonem 700 koní, byl na masivní vozidlo příliš slabý. Maximální udávaná rychlost na silnici byla 38 km/h, spotřeba byla neskutečných 700 litrů na 100 km na silnici a až 1 000 litrů v terénu. V nádržích si Jagdtiger vezl jen 860 litrů paliva.

jagd

                                      Vyřazený Jagdtiger (Foto: Wikimedia Commons, volné dílo)

 

Poruchový stroj bylo díky hmotnosti prakticky nemožné odtáhnout a tak byly posádky často nucené porouchané monstrum vyhodit do povětří, aby stroj nepadl do rukou nepřítele.

Jagdtiger byl přidělen pouze dvěma jednotkám - 653. a 512. praporu Schwere Panzerjäger Battalion a postaveno bylo pouze 80 strojů.

512. prapor byl vytvořen v Dollersheimu v únoru 1945, s 20 tankovými stíhači. Roku 1945 vstoupili Spojenci do Německa jak z východu, tak ze západu, a Němci potřebovali silné zbraně, aby odolávali spojeneckým tankům. Jednotka bojovala úspěšně v bitvě u Remagenu, i když trvalo deset dní, než se dostala na frontu kvůli komunikačním poruchám a útokům letadel. V dubnu 1945 prapor napadl mnoho amerických tanků Sherman. Během posledního útoku bylo zničeno 16 amerických tanků a 30 dalších lehce obrněných nebo neozbrojených cílů. Některé z nepřátelských tanků byly zničeny ze vzdálenosti téměř čtyř kilometrů!

Jagdtigery v tomto videu patřily právě k 512. praporu pod velením Hauptmanna Alberta Ernsta, Jednotka bránící německé město  Iserlohn se 15. dubna 1945 vzdala Američanům. Během bojů o město prapor ztratil jen jeden Jagdtiger po útoku P-47. 

Zdroj: Warhistoryonine, Panzernet

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace