Hitlerova chlouba, bitevní loď Bismarck, šla ke dnu 27. května 1941 v 10:45

Hitlerova chlouba, bitevní loď Bismarck, šla ke dnu 27. května 1941 v 10:45
Autor fotografie: Bundesarchiv Bild 193-03-5-18, Schlachtschiff Bismarck“ od Bundesarchiv, Bild 193-04-1-26 / CC-BY-SA. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 de via Wikimedia Commons|Popisek: Bitevní loď Bismarck
27 / 05 / 2022, 16:00

Bismarck byl projektován jako vlajková loď znovuzrozeného německého námořnictva, které přišlo o všechny moderní bitevní lodě a křižníky po prohrané 1. světové válce. Spuštěna na vodu byla 14. února 1939 za účasti samotného Adolfa Hitlera.

241 metrů dlouhá loď o výtlaku přes 50 000 tun s posádkou 2 092 mužů vyplula na svou první a jedinou válečnou akci jménem Rheinübung 14. května 1941 pod velením viceadmirála Günthera Lütjense. Cílem bylo proniknout na volný oceán a ničit spojenecké konvoje.

Loď společně s těžkým křižníkem Prinz Eugen byla pronásledována prakticky celou britskou Home Fleet, která se rozdělila na dva svazy.

                                                                       video: YouTube

Píše se 24. květen 1941 a dva admirálové Lütjens a Holland, obklopení desítkami tisíc tun oceli, se do sebe pouštějí jako středověcí rytíři. Alespoň takto "romanticky" to vidí Kennedy Ludovic ve své knize Pronásledování bitevní lodi Bismarck.

Během bitvy v Dánském průlivu byl potopen britský bitevní křižník HMS Hood, z posádky 1421 mužů se zachránili pouze 3 námořníci, druhá britská loď Princ of Wales byla poškozena. Bismarck ztratil díky poškození asi 1 000 tun paliva.

Pak Bismarck štěstí definitivně opouští 26. května, kdy letadla Fairey Swordfish z letadlové lodi Ark Royal zaútočila na Bismarck torpédy a po dvou zásazích přestala být loď ovladatelná.

27. května dostihl britský svaz ochromenou německou loď a v 8:43 je už Bismarck vidět z paluby britských lodí. Zmrzačená bitevní loď bude čelit dvěma bitevním lodím nepřítele, bez možnosti manévrování. Goering, ani Doenitz vlajkové lodi Kriegsmarine nepomohli, letouny Luftwaffe a ponorky se neobjevily.

8:47 Rodney pod velením kapitána Dalrmple-Hamiltona pálí první granáty 406 mm.

8:49 Bismarck odpovídá svými děly ráže 381 mm a snaží se vyřadit Rodney, která je pro německou loď mnohem větším nebezpečím, než King George V. s děly ráže pouhých 356 mm.

8:57 Bismarck je poprvé zasažen a King George V. se přibližuje na 16 000 yardů a pálí ze všech 4 dělových věží.

9:01 Bismarck opět zasažen.

9:07 Další zásah německé lodi a do bitvy zasahuje i křižník Norfolk s děly 203 mm.

Bismarck už v této době nemá funkční řízení palby a admirál Lütjens je po smrti poté, co admirálský můstek dostal zásah. Podle některých zdrojů s ním umírá i kapitán Lindemann.

9:15 do popravy německé lodi se zapojuje další těžký křižník Dorsetshire a vzdálenost mezi Brity a hořícím Bismarckem je již tak malá, že se zapojují i sekundární děla. Rodney napadne Bismarck dokonce torpédy.

Bismarck hoří, ale stále se nevzdává v boji, ve kterém nemá šanci. King George V přichází díky problémům na palubě o tři dělové věže hlavní ráže, ale již to nic neznamená. V deset hodin přestává střílet poslední dělová věž 381 mm na Bismarcku a němečtí námořníci se začínají vrhat do ledového oceánu.

Vlajka na lodi ale stále vlaje a ponorky se mohou blížit. Tovey vydává příkaz potopit hořící vrak torpédy a bitevní loď Rodney opět vysílá torpéda a tentokrát jedno zasahuje cíl, stejně jako torpédo z lodi Norfolk. Bismarck ale stále nejde ke dnu, a to na něj Britové vystříleli 700 granátů hlavní ráže a 1 400 střední.

10:20 Dorsetshire zasahuje Bismarck dvěma torpédy. Je vydán příkaz opustit loď.

Bismarck se potápí v 10:45.

Těžký křižník Dorsetshire a torpédoborec Maori vzaly na palubu 110 námořníků a lodního kocoura, nepotopitelného Sama. Poté se lodě stáhly kvůli obavám z možného ponorkového útoku. Ve vodě zůstalo asi pět trosečníků. O několik hodin později nalezla ponorka U 74, které velel Kapitänleutnant Kentrat, tři přeživší muže na voru. Dne 29. května zachránila meteorologická loď Sachsenwald další dva členy posádky Bismarcku.

Z 2092 mužů na palubě tedy přežilo pouhých 115.

Vrak lodi se nalézá 4 800 metrů hluboko a pořízené fotografie naznačují, že loď byla řízeně potopena posádkou otevřením ventilů, vzhledem k velmi nízkému počtu průstřelů trupu pod čarou ponoru

Dodnes panují dohady, zda byla loď potopena Brity, nebo z obav, že by Bismarck padl do britských rukou, byly otevřeny ventily na dně lodi. Expedice Jamese Camerona k lodi zatím ukazuje spíše na variantu řízeného potopení.

Zdroj: history.com, Válečné lodě 4. Pronásledování bitevní lodi Bismarck, Kennedy Ludovic, Moře v plamenech, Hubáček Miloš

 

 

Tagy článku