Hitlerova ,,Hvězda smrti": Superzbraň zůstala jen nedostižným snem

Hitlerova ,,Hvězda smrti&quote;: Superzbraň zůstala jen nedostižným snem
Autor: Pixabay
13 / 05 / 2022, 10:00

Superzbraň, jakousi variaci na Hvězdu smrti ze slavné sci-fi ságy, měli mít i nacisté. Naštěstí se v tomto případě sen nezhmotnil v realitu.

Ve slavné sci-fi sáze Hvězdné války se stala vesmírná stanice Hvězda smrti postrachem rebelů, v nacistickém podání to měla být superzbraň 21. století v třetí říši, která měla přetrvat navěky.

Německý fyzik Hermann Oberth, který přišel s touto myšlenkou, s níž se později Hitler ztotožnil, byl mimo jiné inspirován slavným spisovatelem Julesem Vernem. Oberthovou představou bylo v roce 1929 vybudování vesmírné stanice ve výšce zhruba 8 000 kilometrů, jejíž součástí mělo být 100 metrů široké vyduté (konkávní) zrcadlo (reflektor) ze sodíku.

Obří zrcadlo pak mělo podle ideálního Oberthova plánu odrážet či odklánět podle potřeby sluneční žár na vybraná města či cíle, které pak mělo doslova sežehnout. Obrovská koncentrace tepla či žáru by pak mohla ničit prakticky vše na Zemi. Jednotlivé části vesmírné stanice, z nichž by se skládala, by ,,dodávaly" postupně rakety, které by létaly do vesmíru. Tato superzbraň, která měla být nacistickým trumfem nad nepřítelem, dostala název ,,Sluneční dělo".

Oberth nicméně počítal s tím, že tento plán by byl realizovatelný za několik desítek let i století, protože musíme brát v potaz, že v této době nebyl vesmír vůbec probádaný. Navíc zmíněné rakety by v této době nebyly schopné nést do vesmíru tak těžký náklad.

Podle propočtů by trvalo minimálně 50 let k vybudování vesmírné stanice a sluneční žár, který by odráželo konkávní zrcadlo za účelem zničení města, by pravděpodobně byl nedostatečný k tomu, aby bylo skutečně zničeno třeba město. Technické znalosti v této době nebyly zdaleka dostatečné k tomu, aby se zajistilo přesné ,,míření" na cíl, který měl být smeten z povrchu. Smělý plán na tajnou superzbraň se tak jevil již v době svého vzniku nerealisticky.

Projekt slunečního děla tak zůstal jen na papíře a o podobé nacistické superzbrani schopné ničit cokoliv na Zemi si tak mohl nechat Hitler pouze zdát.

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace