Autor: Pixabay
Superzbraň, jakousi variaci na Hvězdu smrti ze slavné sci-fi ságy, měli mít i nacisté. Naštěstí se v tomto případě sen nezhmotnil v realitu.
Ve slavné sci-fi sáze Hvězdné války se stala vesmírná stanice Hvězda smrti postrachem rebelů, v nacistickém podání to měla být superzbraň 21. století v třetí říši, která měla přetrvat navěky.
Německý fyzik Hermann Oberth, který přišel s touto myšlenkou, s níž se později Hitler ztotožnil, byl mimo jiné inspirován slavným spisovatelem Julesem Vernem. Oberthovou představou bylo v roce 1929 vybudování vesmírné stanice ve výšce zhruba 8 000 kilometrů, jejíž součástí mělo být 100 metrů široké vyduté (konkávní) zrcadlo (reflektor) ze sodíku.
Obří zrcadlo pak mělo podle ideálního Oberthova plánu odrážet či odklánět podle potřeby sluneční žár na vybraná města či cíle, které pak mělo doslova sežehnout. Obrovská koncentrace tepla či žáru by pak mohla ničit prakticky vše na Zemi. Jednotlivé části vesmírné stanice, z nichž by se skládala, by ,,dodávaly" postupně rakety, které by létaly do vesmíru. Tato superzbraň, která měla být nacistickým trumfem nad nepřítelem, dostala název ,,Sluneční dělo".
Oberth nicméně počítal s tím, že tento plán by byl realizovatelný za několik desítek let i století, protože musíme brát v potaz, že v této době nebyl vesmír vůbec probádaný. Navíc zmíněné rakety by v této době nebyly schopné nést do vesmíru tak těžký náklad.
Podle propočtů by trvalo minimálně 50 let k vybudování vesmírné stanice a sluneční žár, který by odráželo konkávní zrcadlo za účelem zničení města, by pravděpodobně byl nedostatečný k tomu, aby bylo skutečně zničeno třeba město. Technické znalosti v této době nebyly zdaleka dostatečné k tomu, aby se zajistilo přesné ,,míření" na cíl, který měl být smeten z povrchu. Smělý plán na tajnou superzbraň se tak jevil již v době svého vzniku nerealisticky.
Projekt slunečního děla tak zůstal jen na papíře a o podobé nacistické superzbrani schopné ničit cokoliv na Zemi si tak mohl nechat Hitler pouze zdát.
Zdroj: history.com