Hitlerova pilotka - Hanna Reitsch chtěla zachránit vůdce Třetí říše z obleženého Berlína

Hitlerova pilotka - Hanna Reitsch chtěla zachránit vůdce Třetí říše z obleženého Berlína
Autor fotografie: By Bundesarchiv, B 145 Bild-F051625-0295 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de|Popisek: Adolf Hitler a Hanna Reitsch
07 / 08 / 2023, 10:00

Půvabná oblíbenkyně Adolfa Hitlera byla využívána propagandou Třetí říše. Zapálená nacistka v dubnu 1945 podnikla přistání a poté únik z obleženého Hitlerova berlínského bunkru v letadle Arado 96. Po kapitulaci Německa byla zatčena a vyšetřována americkou CIC.

Hanna Reitsch se narodila 29. května 1912 v rodině očního lékaře Dr. Willyho Reitsche a tyrolské šlechtičny Emy Reitsch, rozené Helff-Hibler Von Alpenheim v slezském městě Hirschberg, což je dnešní Jelenia Góra v Polsku. Odmalička chtěla létat a podřídila této vášni celý svůj život. Dosáhla asi 40 rekordů a velmi ovlivnila bezmotorové létání.

V roce 1934 se Hanna zúčastnila německé výzkumné expedice do Brazílie a Argentiny, která měla za úkol zjistit chování kluzáků v extrémních teplotních podmínkách. Roku 1936 se seznámila s esem Velké války Ernstem Udetem, což velmi ovlivnilo její další profesionální kariéru, když ji Udet ji jmenoval civilní zkušební pilotkou v hlavní výzkumné stanici Luftwaffe v Rechlinu, kde mohla létat prakticky se vším, co Luftwaffe měla k dispozici.

V roce 1940 testovala zařízení montované na bombardéry He 111 a Ju 88 A, které dokázalo přeseknout ocelová balónová lana během bitvy o Británii. V březnu roku 1941 byly vyznamenána Hitlerem za svou oddanost a odvahu Železným křížem II. třídy a několik dní předtím Hermannem Göringem Společným odznakem pro piloty a pozorovatele ve zlatě s brilianty.

Messerschmitt Me 163 Komet začala testovat na podzim roku 1942. V tomto nejnebezpečnějším letounu Luftwaffe, ale Hanna při svém třetím letu těžce havarovala. Přežila, ale měla na několika místech rozbitou lebku, poraněný obratel, devastující zranění nosu a utrpěla i další zranění. Prošla několika plastickými operacemi a ztratila smysl pro rovnováhu. Podle doktorů už neměla létat, ale to nehodlal dopustit a trénovala balanc na štítě střechy nemocnice. Od Hitlera osobně dostala Železný kříž I. třídy. Deset měsíců po nehodě již opět seděla v kokpitu letadla.

Na konci války, když se Rusové blíží k Berlínu, Hanna a nový velitel Luftwaffe, Generaloberst Robert Ritter von Greim odlétají 26. dubna do obleženého města na poslední schůzku s Adolfem Hitlerem. Ten je 28. dubna posílá pryč a start malého letounu Arado je ruskými vojáky zprvu považován za Hitlerův útěk z Berlína.

Hanna je zajata Američany a 18 měsíců je vyslýchána a vězněna, je totiž považována za fanatickou nacistku.

V roce 1947 je oficiálně prohlášena za denacifikovanou a Hanna odchází do Rakouska a vrací se ke své lásce, bezmotorovémů létání. Opět láme rekordy a během let zakládá plachtařské školy v Indii nebo v Ghaně, kde několik let bydlí.

Umírá 24. srpna 1979 a její smrt je dodnes zahalena tajemstvím. Byl to infarkt, nebo kyanidová kapsle, kterou onoho 28. dubna 1944 dostala od Hitlera?

Zdroj: Worldwarwings, In rebus severis

Tagy článku