Hitlerova tajná zbraň Die Glocke - nepřátelé měli zažít nepoznaná muka

Hitlerova tajná zbraň Die Glocke - nepřátelé měli zažít nepoznaná muka
Autor fotografie: David Winship, CC BY-SA 3.0|Popisek: Umělecké ztvárnění Die Glocke
13 / 07 / 2022, 10:00

Die Glocke měl být jako ,,Wunderwaffe" nasazen proti nepřátelům a způsobit jim strašlivou smrt. Kolem zvonu však panují i dodnes mýty, možná totiž ani neexistoval.

Jednou z tajných nacistických zbraní měl být i Die Glocke (zvon). Stejně jako i ostatní ,,zázračné zbraně" však průběh druhé světové války již z podstatné části neovlivnily. O Die Glocke navíc panují názory, že ve skutečnosti ani neexistoval.

O ,,zázračných zbraních" třetí říše toho bylo jinak napsáno skutečně mnoho. Jedno mají však společné - i když si od nich nacisté slibovali zásadní zvrat v poměru sil na bojištích, nikdy se tak nestalo. Jednou z méně známých ,,Wunderwaffen" byl i Die Glocke (zvon), na němž pracovali nacističtí vědci na základně Riese v Polsku v roce 1942.

Diskuse o Die Glocke se naplno rozproudila, když spisovatel a novinář Igor Witkowski publikoval práci nazvanou Pravda o zázračné zbrani v roce 2 000, kde píše o jedné z nacistických zbraní, která měla být tajným trumfem třetí říše.

Podle Witkowského měli nacističtí vědci v úmyslu mimo jiné vytvořit antigravitační pohon. O podpoře této teorie pak měl svědčit fakt, že Die Glocke měl být připevněn k zemi masivními řetězi. Na projektu pak pracoval i známý raketový inženýr Hermann Oberth a další němečtí fyzikové.

Die Glocke byl měl mít podobu masivního zvonu, který byl 2,7 m široký a zhruba 3,7 - 4,6 m vysoký. Vývoj poněkud atypické zbraně však provázely problémy, když mělo zemřít pět ze sedmi vědců pracujících na zvonu během série testů.

Celé zařízení obsahovalo dva proti sobě rotující cylindry, které byly naplněny substancí na bázi rtuti fialové barvy. Tato tekutina byla nazvána Xerum 525. Zvon vydával silnou radiaci, spotřeboval enormní množství energie a měl údajně vydávat smrtící paprsky.

Die Glocke měl mít ,,smrtící" dosah 150 - 200 metrů, kdy od něho hrozilo bezprostřední nebezpečí. Lidé tak měli umírat trýznivou formou smrtí jako například zmrazením krve v oběhovém systému či rozkladem tkání. To už ale zní pro běžného člověka spíše jako z říše science fiction.

Die Glocke tak byl na rozdíl od ostatních ,,reálných" nacistických zbraní zařízením mýtizovaným. Nemáme jistotu, zda opravdu v té formě, jak byl popsán Witkowskim, skutečně existoval. Pokud ano, tak jej nacisté stejně s největší pravděpodobností nenasadili a jeho účinky spíše byly značně zveličeny.

Zdroj: hystoricmysteries.com


Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace