Hitlerovo obsazení nenápadného britského ostrova. Mýtus, či fikce?

Hitlerovo obsazení nenápadného britského ostrova. Mýtus, či fikce?
Autor: Pixabay|Popisek: Ostrov Wight
12 / 05 / 2022, 16:30

Co by se stalo, kdyby německá vojska okupovala britský ostrov Wight? Vojenský historik Robert Forczyk před časem došel k zajímavým závěrům.

Vojenský historik Robert Forczyk analyzoval německé vojenské záznamy a došel k závěru, že Adolf Hitler navrhoval okupaci britského ostrova Wight. Svou teorii publikoval ve své knize ,,Pochodujeme proti Anglii".

Podle Forczyka by měli Britové velké problémy ostrov vojensky uhájit, a pokud by skutečně padl do rukou nacistů, nebyli by schopní jej získat zpět. Kdyby se opravdu podařilo nacistům ostrov Wight okupovat, měli by zde základny jen 6 kilometrů od britského pobřeží a přístup k několika civilním letištím. Pro Brity by držení tohoto ostrovy nacisty bylo vážným problémem, protože by značně zvýšilo šance na invazi do Británie, soudí Forczyk.

Navíc by zde nacisté přivezli své těžké zbraně, které by umístili v severní části ostrova včetně zhruba 4 000 vojáků po celém ostrově. Hitler probíral možnost okupace ostrova Wight se svými veliteli, kteří se na druhé straně obávali síly britských ponorek. Proto Hitlerovi plán rozmluvili.

,,Menší invazi" nepouštěl Hitler se zřetele ani po porážce německé Luftwaffe v bitvě o Británii v roce 1940. Nacistický diktátor i zde sázel na moment překvapení a podle Forczyka by okupace ostrova dopadla úspěšně, pokud by k ní došlo. Forczyk také uvedl, že Hitler později řekl, že rozmluvení tohoto plánu svými veliteli byla chyba.

Podle spisovatele Adriana Searla je však skutečnost jiná. Ve své knize ,,Churchillovo poslední válečné tajemství" píše, že nacisté se skutečně na ostrově Wight vylodili. Jejich cílem měl být podle Searla radar, sloužící pro účely RAF. Zvláštní jednotky se z něho snažili odcizit vybavení.

Searle se ve svém tvrzení odvolává na zprávu nacistického vojáka Dietricha Andernachta. Ten ve své zprávě píše, že zvláštní komando 12 dobře vycvičených vojáků se se na ostrov Wight dostalo z Normanských ostrovů. Měli se dostat na pevninu, ale byli spatřeni britskými vojáky, přičemž se strhla přestřelka. Není přitom jasné, kolik bylo případných obětí ze strany Britů, respektive nacistů.

Nacistické komando však i po tomto incidentu pokračovalo ke svému cíli. Výsadek se nakonec k radaru skutečně dostal a prohledával ho. Podle Searla byl přepad ostrova Wight a přestřelka mezi nacistickými a britskými vojáky u ostrova zcela vymazány z válečné historie Spojeného království.

Zdroj: dailymail.co.uk, warhistoryonline.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace