Hitlerovo vězení jako ,,hotel" s nadstandardními službami a kamarádskými dozorci

Hitlerovo vězení jako ,,hotel&quote; s nadstandardními službami a kamarádskými dozorci
Autor: Kalle Sjöblom, volné dílo|Popisek: Adolf Hitler a finský maršál Mannerheim v roce 1942
17 / 09 / 2021, 16:30

Adolf Hitler byl odsouzen po neúspěšném ,,pivním puči" v Mnichově v roce 1923 k pětiletému trestu ve věznici v Landsbergu. A není daleko od toho, abychom prohlásili zařízení za ,,fešácký kriminál", který propůjčoval budoucímu nacistickému diktátorovi značné výhody.

V roce 1923 proběhl v bavorském Mnichově pokus o násilné převzetí moci skupinou vedenou Adolfem Hitlerem, Hermannem Göringem a dalšími. ,,Kabaretní puč" byl rychle zlikvidován a při jeho potírání zemřelo 18 příznivců NSDAP a 4 policisté.

Zároveň se předpokládalo, že strůjce nepovedeného převratu čekají poměrně dlouhé tresty. Hitler byl za velezradu odsouzen k souhrnnému pětiletému trestu, nicméně nakonec si odseděl pouhých 9 měsíců ve věznici v Landsbergu. Tam se mimochodem potkal se svým blízkým spojencem Rudolfem Hessem. Hitler měl možnost ve vězení formulovat své myšlenky, které vedly později k nevídané zkáze, a jež vtělil do svého nejznámějšího díla Mein Kampf.

Věznice v Landsbergu mu poskytovala ideální zázemí a volnost k psaní a dalším aktivitám, toto nápravné zařízení bylo jedno z nejmodernějších. Ve skutečnosti se jednalo s mírnou nadsázkou o ,,fešácký kriminál", který sdílel kromě Hesse se skupinkou jeho dalších stoupenci, mezi kterými si Hitler rychle zjednal autoritu. Právě Hitler a jeho příznivci se potkávali denně na obědě.

Když k nim Hitler promlouval o svých dalších plánech, byli jeho stoupenci jako u vytržení a často zvolávali nacistický pozdrav ,,Sieg Heil!" A další zastánce našel Hitler dokonce i mezi dozorci. Jednou Hitlera dozorce zastavil a řekl mu, že jej zná a že je rovněž nacionální socialista. To muselo Hitlera, který byl nyní izolován od vnějšího světa, zvláště těšit.

Nutno dodat, že Hitlerovo zázemí se opravdu nepodobalo standardnímu vězení, tak jak jej známe. Mohl požívat řadu výhod, o nichž si mohli někde jinde nechat jiní vězňové jen zdát. Hitler měl k dispozici komfortně vybavenou celou s velmi dobrým výhledem. Denně se mu dostávalo chutných obědů, které byly navíc zpestřeny v řadě případů i ,,delikatesami".

Hitler měl také možnost, aby jej ve vězení navštěvovali jeho přívrženci, a to až pětkrát denně. S nimi měl možnost nerušených rozhovorů. Jak už jsme zmínili jinde, hlavně měl Hitler klid na napsání svého stěžejního díla Mein Kampf. V tom mu byl nepostradatelným partnerem právě Hess, jenž má nemalou zásluhu na tom, aby kniha vznikla.

Ve vězení si navíc Hitler zlepšoval své rétorické schopnosti, když pravidelně promlouval k úzkému kruhu nacionálně socialistických příznivců. Když to trochu přeženeme, ve vězení mu nic nechybělo a měl velké štěstí, že se mohl dostat do Landsbergu.

Budoucí diktátor nevěděl při svém nástupu, že si neodkroutí zdaleka celý pětiletý trest. Protože s ním nebyly téměř žádné problémy a ve vězení se choval takřka příkladně, byl propuštěn  již po 9 měsících na konci roku 1924, posléze reorganizoval NSDAP, začal popularizovat svou knihu Mein Kampf a strhávat celé Německo ke zvráceným nacistickým idejím, kterým padlo za oběť miliony lidí.

 

Zdroj: War is Boring

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace