Hitlerovy dvorní ochutnávačky: Pláč a kažodenní strach ze strašlivého konce

Hitlerovy dvorní ochutnávačky: Pláč a kažodenní strach ze strašlivého konce
Autor fotografie: Recuerdos de Pandora, flickr (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Adolf Hitler
04 / 12 / 2022, 10:00

Adolf Hitler měl své ,,dvorní ochutnávačky", protože diktátor se až obsedantně obával, že ho chtějí nepřátelé otrávit.

Margaret Wölkové bylo v roce 1941 25 let, když začala pracovat pro nacistického diktátora Adolfa Hitlera v jeho Vlčím doupěti. Tím se já dramaticky změnil klidný život, který měla před válkou, když se stýkávala s židovskými přáteli. Situace se však záhy změnila, když se odcestovala do Berlína, kde žila její tchyně.

Krátce poté, když Wölková přijela do Berlína, byla přinucena s dalšími 15 ženami se stát Hitlerovými ochutnávačkami jídla. Nacistický diktátor trpěl chorobnou představou, že se někdo snaží mu pokrmy otrávit, proto používal ,,degustátorky", které napřed jídlo vyzkoušely, a pokud se jim nic nestalo, teprve potom začal sám Hitler jíst. Zvláště trpěl utkvělou představou, že se mu snaží otrávit jídlo Britové.

Tyto ochutnávačky jídla včetně Wölkové, kterou ve Vlčím doupěti znásilnili SSmani, tak denně byly vyzvedávány a přiváženy do Vlčího doupěte, kde je nacisté nutili jíst všechno jídlo, které bylo připraveno pro Hitlera. Zhruba po hodině, kdy se usoudilo, že ženy jsou zdravé a živé, a tudíž se neotrávily, nacistický diktátor jídlo snědl. To se obvykle skládalo ze zeleniny nevýrazné chuti, protože Hitler, jak známo, nejedl maso.

Pro Wölkovou a další ženy bylo každodenní ochutnávání jídla pro nacistického diktátora doslova utrpením. Některé z nich brečely ve strachu, že se jedná o jejich poslední jídlo. Když zjistily, že jídlo nikdo neotrávil, znamanelo to pro ně pouze dočasnou úlevu.

Při nezdařeném atentátu na Hitlera 20. července 1944 se jeho ochutnávačky jídla nacházely ve Vlčím doupěti, ale naštěstí výbuch přežily. Záhy potom se Wölkové podařilo s pomocí jednoho SSmana z Vlčího doupěte utéct. Vrátila se potom zpět do Berlína.

Když ten v dubnu 1945 kapituloval před sovětskými vojsky, Wölková a další ženy byly zajaty sovětskými vojáky, kteří je dva týdny znásilňovali. Wölková sice válku přežila, ale s traumatickými zážitky, které si nesla po zbytek života. I když chtěla mít děti, tak se jí to nepodařilo.


Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.