Autor fotografie: Recuerdos de Pandora, flickr (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Adolf Hitler
Heinz Linge byl komorníkem Adolfa Hitlera a měl být poslední osobou, která viděla churavějícího diktátora živého. Linge však sám okusil strasti sovětského vězení.
Adolf Hitler se v lednu 1945 uchýlil do svého bunkru v Berlíně. Bylo jasné, že na nacistické Německo se řítí pohroma v podobě blížící se úplné porážky, zvlášť když v dubnu Berlín obkličovaly jednotky Rudé armády. V bunkru kromě Hitlerových nejbližších spojenců byl také jeho osobní komorník a důstojník SS Heinz Linge, který mu oddaně od roku 1939 sloužil.
O Hitlerových posledních momentech života promluvil po válce v jednom televizním interview. Podle Lingeho mu 28. dubna Hitler řekl, že se chystá spáchat sebevraždu. Svého komorníka žádal, aby jeho tělo spolu s Evou Braunovou vynesl na zahradu říšského kancléřství a tam je s dalšími spálil.
30. dubna naposledy Hitler obědval, rozloučil se se svými spolupracovníky. Braunová poděkovala Lingemu za jeho služby, které Hitlerovi za šest let prokázal. Hitler se uchýlil s Lingem do své pracovny, kde jej jeho osobní komorník zeptal ještě jednou, co má přesně dělat, až se Hitler s Braunovou sprovodí dobrovolně ze světa.
Ještě jednou ho tak Hitler podrobně instruoval o tom, co má udělat s těly. ,,Nesmíš nikdy dopustit, aby se má mrtvola dostala do rukou Sovětů. Udělali by z toho v Moskvě spektákl a moje tělo by dali do muzea voskových figurín," řekl Lingemu jasně Hitler. Linge tak byll zároveň posledním člověkem, který viděl Hitlera živého. Potom Hitler s Braunovou spáchali sebevraždu.
Linge byl tak i mezi prvními, kdo je objevil mrtvé. A udělal to, o co jej Hitler žádal. Vynesl s dalšími obě mrtvá těla na zahradu říšského kancléřství a spálil je. Přítomní byli i další přední nacisté - Martin Bormann či Josef Goebbels, kteří vše sledovali a naposled zasalutovali.
Linge se pak snažil 1. května dostat z obklíčeného Berlína, byl jedním z posledních, kteří opouštěli Hitlerův bunkr. Doprovod mu dělal mimo jiné Hitlerův řidič Erich Kempka. Nicméně nakonec Linge neunikl a byl zajat Sověty. Ti jej eskortovali do Moskvy, kde byl uvržen do nechvalně známého vězení Lubjanka, kde jej NKVD podrobila dlouhým výslechům. NKVD kromě jiného zajímaly okolnosti Hitlerovy smrti. NKVD založila na Lingeho podrobný spis, který byl předán k ,,inspekci" Stalinovi.
Ve vězení Linge strávil 10 let, byl propuštěn až v roce 1955, měl však štěstí, že strasti nechvalně známého sovětského vězení nakonec přežil. Zemřel v roce 1980. Linge se objevil i jako postava ve známém filmu režiséra Olivera Hirschbiegela Pád Třetí říše.
Zdroj: warhistoryonline.com