Hitlerův ,,poslední voják": Jak německý zajatec pláchl Američanům a 40 let vodil FBI za nos

Hitlerův ,,poslední voják&quote;: Jak německý zajatec pláchl Američanům a 40 let vodil FBI za nos
Autor: Poručík Whicker, volně k použití|Popisek: Němečtí a italští váleční zajatci po pádu Tunisu v roce 1943 (ilustrační obrázek)
27 / 07 / 2021, 16:30

Georg Gärtner byl německý voják, zajatý během druhé světové války Američany. Gärtner však dokázal ze zajateckého tábora utéct a pod novou identitou se skrývat před FBI 40 let, nikým nepoznán.

Příběh německého vojáka Georga Gärtnera je jak vystřižený z dobrodružného filmu s tím rozdílem, že se opravdu stal. Gärtner narukoval do wehrmachtu v roce 1940 ve věku 19 let a bojoval mimo jiné v severoafrické kampani s expedičním sborem Afrikakorps. Byl zajat spojeneckými jednotkami v Tunisu v roce 1943 a převezen do USA.

Na konci války byl Gärtner zděšen myšlenkou, že by mohl být repatriován do svého rodného města, které však už okupovala postupující Rudá armáda. A tak vymyslel odvážný plán útěku ze zajateckého tábora v Demingu v Novém Mexiku, kde byl držen. Několik týdnů poté, co skončila druhá světová válka, dokázal Gärtner skutečně ze zajateckého tábora, který ovšem nebyl nikterak přísně střežen, utéct. Následně hbitě ,,skočil" na vlak, který zde projížděl a nová kapitola v životě německého mladíka mohla právě začít.

Vlak zavezl Gärtnera do slunné Kalifornie a zásadní otázka zněla, co nyní bude dál. Hlavně být nenápadný a nevzbuzovat pozornost. Gärtner pendloval mezi různými městy na západním pobřeží a vystřídal řadu zaměstnání, kdy se živil jako dřevorubec, dělník či umýval nádobí. Mezitím se zdokonaloval v angličtině, přijal novou identitu Dennise F. Whilese a ,,vymyslel" si i svůj životopis, jak se dostal do USA. Válečné období a boj pro třetí říši měl být definitivně zapomenut. V Americe také potkal svou budoucí manželku Jean Clarkovou, kterou si vzal v roce 1964.

Nikdo netušil, že Gärtner, nyní Whiles je bývalým vojákem wehrmachtu, který dokázal utéct z amerického zajateckého tábora. Nicméně FBI mu byla stále na stopě, byť neúspěšně. FBI vylepila plakáty s Gärtnerovou podobiznou v roce 1947, které byly na nejexponovanějších místech, zejména poštách a dalších veřejných lokalitách. Uprchlík byl jeden čas mezi nejhledanějšími lidmi, po kterých FBI ,,pásla".

A Gärtner? Ten si mezitím žil nerušeně dál, přestěhoval se do Colorada, později na Havaj. I když měl vpodstatě tichý život, jeho ženu vždy zaráželo, proč nechce hovořit o své minulosti. V roce 1984 se jí konečně přiznal a na její naléhání učinil následující rok i veřejné doznání. Gärtner kontaktoval profesora historie Arnolda Krammera, který se zabýval německými zajatci, kteří byli během druhé světové války drženi v USA, a výsledkem společné snahy bylo pozdější publikování knihy Hitlerův poslední voják v Americe. Bývalý německý voják pak učinil doznání ještě v několika veřejných relacích. Ze štvance s nečistým svědomím se rázem stala veřejně známá osoba.

Nyní však vyvstala pro americké úřady otázka, z čeho Gärtnera po tolika letech, kdy FBI nebyla schopná jej dopadnout, obvinit. Protože uprchl až po konci války, bylo otázkou, zda jej vůbec považovat v té době za zajatce. Nutno poznamenat, že sama FBI ztratila za takovou dobu na Gärtnerovi zájem a ani příslušné úřady jej nakonec z ničeho neobvinily. Naopak mu doznání vlastně pomohlo, spadl mu tíživý kámen ze srdce a Gärtner se stal později americkým občanem.

Jeho žena se s ním na konci 80. let rozvedla a Gärtner se na nějakou dobu vrátil do Německa za svou sestrou, která žila v Hamburku. Jeho nevšední život se uzavřel v coloradském městě Loveland v roce 2013 ve věku 92 let.

 

Zdroj: War Is Boring

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace