Hitlerův zvrácený lékař Fritz Klein se zpronevěřil Hippokratově přísaze. Na poválečný tribunál však byl krátký

Hitlerův zvrácený lékař Fritz Klein se zpronevěřil Hippokratově přísaze. Na poválečný tribunál však byl krátký
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Fritz Klein
08 / 07 / 2023, 16:00

Fritz Klein byl nechvalně známým nacistickým lékařem, který rozhodoval o bytí a nebytí židů v koncentračním táboře.

Jedním z nacistických lékařů, kteří zradili Hippokratovu přísahu, byl i Fritz Klein. Narodil se v roce 1888 ve městě Feketehalom a od mládí toužil pomáhat lidem a stát se lékařem. Jeho přání se mu splnilo, když mohl studovat medicínu na univerzitě v Budapešti. Lékařskou profesi vykonával v Sedmihradsku, dokonce se později stal i rumunským občanem. V této době však ani sám netušil, jaké budou jeho další osudy.

Protože byl rumunským občanem, v roce 1939 narukoval do armády, po vypuknutí války se Sovětským svazem sloužil jako záchranář na východní frontě.  V květnu 1943 požádal Adolf Hitler svého spojence, fašistického diktátora maršála Iona Antoneska, aby byli z rumunské armády propuštěni etničtí Němci, kteří měli být posléze přeřazeni do armády německé. Klein se tak stal příslušníkem Waffen-SS a vyslán do Jugoslávie.

To už se zároveň Kleinova ,,kariéra" lámala a v závěru roku 1943 jej poslali do koncentračního tábora Osvětim, kde vykonával lékařskou službu. Následně sloužil jako lékař v cikánském táboře. A byl to právě Klein, kdo se zúčastnil mnoha nechvalně známých selekcí na rampě při příjezdu vlaků. Rozhodoval o tom, kdo zemře a kdo bude ještě pobývat v hrozivých podmínkách koncentračních táborů.

Na konci roku 1944 byl Klein převelen do koncentračního tábora Neuengamme, kde dlouho nepobyl, a jeho další zastávkou se stal koncentrační tábor Bergen-Belsen. Po osvobození tábora Brity pomáhal při jeho předávání britským jednotkám. Klein byl uvězněn a nucen pomoci pohřbít všechny nepochované mrtvoly v masových hrobech.

Nacistického lékaře, jehož pochybná ,,kariéra" byla u konce, soudil britský vojenský soud v Lüneburgu, jenž zasedal od září do listopadu 1945. Tribunál Kleina usvědčil ze zločinů, účasti na selekci osob, které měly být zplynovány. Klein byl odsouzen k smrti a oběšen 13. prosince 1945 ve vězení v Hamelnu.

Na rozdíl od jiných nacistických lékařů, například Josefa Mengeleho, bylo spravedlnosti učiněno zadost. Mengelemu se podařilo spravedlnosti uprchnout a zemřel až v roce 1979 na infarkt při koupání v moři v Brazílii.

Zdroj: history.com, Wikipedia

Tagy článku