HMS Conqueror - Jediná jaderná ponorka, která kdy potopila loď nepřítele

HMS Conqueror - Jediná jaderná ponorka, která kdy potopila loď nepřítele
Popisek: HMS Conqueror se vrací domů
19 / 02 / 2019, 13:00

Za 2. světové války řádily ponorky na světových mořích jako černá ruka. Nacistické U-Boaty potopily 3 474 spojeneckých lodí, spojenci zase v Pacifiku 1 314 japonských.

Od roku 1945 ale došlo pouze k dvěma potopení nepřátelské lodi ponorkou. To druhé potopení 2. května 1982 je mimo jiné specifické i tím, že to byl jediný případ, kdy byla loď potopena jadernou ponorkou.

HMS Conqueror byla britská jaderná ponorka Royal Navy třídy Churchill o výtlaku 4 900 tun, vyzbrojená torpédy Mark 8, Tigerfish a protilodními střelami Harpoon.

Jejím protivníkem byl prastarý argentinský lehký křižník ARA General Belgrano z roku 1938.

Když Argentina obsadila Falklandy, HMS Conqueror se prakticky ihned vydal na cestu a 3. dubna 1982 vyplul ze skotské základny Faslane., cesta mu trvala 21 dní. U Falkland měla ponorka skenovat provoz argentinského loďstva, když 30. dubna byl poprvé ponorkou zachycen argentinský křižník. Byly obavy, že zaútočí společně s argentinskou letadlovou lodí, a tak po dlouhých debatách na straně Royal Navy bylo vydáno svolení k potopení lodi.

psali jsme: Rusko buduje gigantickou jadernou ponorku, větší než Typhoon z dob SSSR

2. května vyslal HMS Conqueror 3 torpéda Mark 8 na prakticky bezbranný argentinský křižník a dvě loď zasáhla. Vypadl elektrický proud na celé lodi a ta nebyla schopna odvysílat nouzový signál. V chladných vodách Atlantiku zemřelo 323 členů argentinské lodi. Chaos argentinského námořnictva způsobil, že torpédoborce vyrazily pronásledovat ponorku a záchranné čluny z Belgrana se rozptýlily po moři.

ARA General Belgrano

Šok na argentinské straně byl obrovský a letectvo i námořnictvo po Conqueroru pátralo ze všech sil. Ponorka již do konce krátké války nebojovalo, pouze monitorovala provoz a poskytovala data ostatním lodím Royal Navy.

psali jsme: Konec největší jaderné ponorky na světě

Po válce se Conqueror vrátil na svou domovskou základnu ve Skotsku pod pirátskou vlajkou s torpédy, což byl symbol Royal Navy pro ponorku, která potopila nepřátelskou loď…

 

Zdroj: We are Mighty

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace