HMS Hampshire se potopila zradou búrského vojáka. Na její palubě byl i ,,otec" koncentračních táborů

HMS Hampshire se potopila zradou búrského vojáka. Na její palubě byl i ,,otec&quote; koncentračních táborů
Autor: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:HMS_Hampshire_(1903).jpg|Popisek: HMS Hampshire
01 / 08 / 2019, 13:00

Britský maršál, ministr války Horatio Kitchener zahynul při potopení křižníku HMS Hampshire 5. června 1916, který najel na minu. Kitchener byl nechvalně znám jako tvůrce systémů koncentračních táborů poprvé postavených v búrské válce.

Horatio Kitchener se na Orknejích nejprve setkal s admirálem Johnem Jellicoem a pak nastoupil na křižník HMS Hampshire. Nemohl vědět, že to bude jeho poslední plavba v životě. Loď zvedla kotvy 5. června 1916 a vydala se na svou osudovou plavbu, která trvala jen jeden den. O den později čekala na HMS Hampshire zkáza.

Křižník HMS Hampshire s více 650 muži na palubě a Horatiem Kitchenerem měl plout z Anglie do Ruska na diplomatickou misi. Měl zde jednat s ruskými zástupci o tom, že carská vojska i nadále zůstávají ve válce. 

Loď doprovázely torpédoborci HMS Unity a Victor. Ten den panovalo velmi špatné počasí s bouřkami, které jakoby předznamenaly události, které měly již zanedlouho přijít. Dva torpédoborce pak byly nuceny se vrátit na základnu a HMS Hampshire tak zůstal osamocen.

lodní šroub HMS Hampshire

                                                                   Lodní šroub z HMS Hampshire

 

Do Ruska však HMS Hampshire však nikdy nedorazil, protože u skotského souostroví Orkneje, kde se nacházela hlavní základna královského námořnictva Scapa Flow, najel na nastraženou minu. Následoval obrovský výbuch a během pouhých 15 minut se HMS Hampshire potopil, když se stal hrobem pro 667 mužů. Pouze 12 členů posádky se zachránilo. Kitchenerovo tělo se nikdy nenašlo, ale historikové nepochybují o tom, že při tragédii zemřel.

Horatio Kitchener

                                                  Britský maršál a ministr války Horatio Kitchener

 

Jak vyšlo posléze najevo, minu nastražil do vody búrský voják a německý špión v jedné osobě Frederick Joubert Duquesne, který Kitchenera osobně nesnášel a podle své pozdější výpovědi nechal navést křižník na minu záměrně. Duquesnovi se nelíbilo, jak se Kitchener chová vůči Búrům ve vleklých válkách na konci 19. století a na začátku 20. století. Kitchener byl známý jako tvůrce prvního systému koncentračních táborů v búrských válkách. 

Duquesnemu se podařilo zachránit a za potopení HMS Hampshire byl Německem vyznamenán Železným křížem. Poté se stal výraznou posilou německé špionáže a prokazoval svému ,,chlebodárci" věrné služby.

 

Zdroj: argunners.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace