Autor fotografie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:HMS_Hampshire_(1903).jpg|Popisek: HMS Hampshire
Britský maršál, ministr války Horatio Kitchener zahynul při potopení křižníku HMS Hampshire 5. června 1916, který najel na minu. Kitchener byl nechvalně znám jako tvůrce systémů koncentračních táborů poprvé postavených v búrské válce.
Horatio Kitchener se na Orknejích nejprve setkal s admirálem Johnem Jellicoem a pak nastoupil na křižník HMS Hampshire. Nemohl vědět, že to bude jeho poslední plavba v životě. Loď zvedla kotvy 5. června 1916 a vydala se na svou osudovou plavbu, která trvala jen jeden den. O den později čekala na HMS Hampshire zkáza.
Křižník HMS Hampshire s více 650 muži na palubě a Horatiem Kitchenerem měl plout z Anglie do Ruska na diplomatickou misi. Měl zde jednat s ruskými zástupci o tom, že carská vojska i nadále zůstávají ve válce.
Loď doprovázely torpédoborci HMS Unity a Victor. Ten den panovalo velmi špatné počasí s bouřkami, které jakoby předznamenaly události, které měly již zanedlouho přijít. Dva torpédoborce pak byly nuceny se vrátit na základnu a HMS Hampshire tak zůstal osamocen.
Lodní šroub z HMS Hampshire
Do Ruska však HMS Hampshire však nikdy nedorazil, protože u skotského souostroví Orkneje, kde se nacházela hlavní základna královského námořnictva Scapa Flow, najel na nastraženou minu. Následoval obrovský výbuch a během pouhých 15 minut se HMS Hampshire potopil, když se stal hrobem pro 667 mužů. Pouze 12 členů posádky se zachránilo. Kitchenerovo tělo se nikdy nenašlo, ale historikové nepochybují o tom, že při tragédii zemřel.
Britský maršál a ministr války Horatio Kitchener
Jak vyšlo posléze najevo, minu nastražil do vody búrský voják a německý špión v jedné osobě Frederick Joubert Duquesne, který Kitchenera osobně nesnášel a podle své pozdější výpovědi nechal navést křižník na minu záměrně. Duquesnovi se nelíbilo, jak se Kitchener chová vůči Búrům ve vleklých válkách na konci 19. století a na začátku 20. století. Kitchener byl známý jako tvůrce prvního systému koncentračních táborů v búrských válkách.
Duquesnemu se podařilo zachránit a za potopení HMS Hampshire byl Německem vyznamenán Železným křížem. Poté se stal výraznou posilou německé špionáže a prokazoval svému ,,chlebodárci" věrné služby.
Zdroj: argunners.com