HMS Incomparable: Gigantický bitevní křižník admirála Fishera

HMS Incomparable: Gigantický bitevní křižník admirála Fishera
12 / 07 / 2019, 13:00

Admirál John "Jackie" Fisher byl velkým zastáncem nových technologií a pracoval na udržení námořní převahy Velké Británie nad rychle rostoucími loďstvy císařského Německa a USA.

On byl ten, který zavedl do výzbroje Royal Navy revoluční bitevní loď HMS Dreadnought koncepce all-big gun. Stejně tak stál za koncepcí bitevních křižníků, tedy lodí s těžkou výzbrojí, velkou rychlostí a poměrně bídným pancéřováním. Lodi, která měla být schopna zničit téměř vše co se na moři vyskytovalo, a před silnějšími bitevními loděmi měla díky vysoké rychlosti utéct.

HMS Incomparable měl být vrcholem vývoje bitevních křižníků. Extrémní bitevník s výtlakem 48 000 tun a výkonem 180 000 SHP měl dosahovat rychlosti 35 uzlů, tedy 65 km/h! 

HMS Incomparable

 

Výzbroj tohoto drobečka také stála za to. Ve třech hlavních věžích měla být děla ráže 20", tedy neskutečných 508mm!

Co v roce 1915 možná vypadalo jako dobrý nápad, ve světle událostí bitvy u Jutska získalo zcela jiné rozměry. V květnu 1916, německý bitevní křižník SMS Derfflinger potopil bitevní křižník HMS Queen Mary zásahem svých granátů ráže 305 mm, které způsobily výbuch muničního skladu. Z 1266 mužů na palubě britské lodi se zachránilo pouhých 9! V této největší námořní bitvě všech dob se Derfflinegr podílel společně se svou sesterskou lodí Lutzov na zničení dalšího bitevního křižníku Royal Navy – HMS Invincible, což jim trvalo pouhých 10 minut, než také vybuchly skladiště munice britské lodi.

Britská koncepce se ukázala být neschopnou přežít v nepřátelském prostředí lodí podobné třídy a projekt HMS Incomparable skončil v šuplíku. Royal Navy se vrátila ke koncepci rychlých bitevních lodí a došlo pouze k dokončení jediného rozestavěného bitevního křižníku třídy Admiral, legendárního HMS Hood. 

 

Zdroj: Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.