Houfnice B-4: Sovětská palice na nacisty. Sláva zbraní utichla až v sedmdesátých letech

Houfnice B-4: Sovětská palice na nacisty. Sláva zbraní utichla až v sedmdesátých letech
Autor: Hanna Zelenko, CC BY-SA 3.0|Popisek: Houfnice B-4
23 / 02 / 2022, 14:30

Houfnice 203mm vzor 1931 (B-4) byla účinným prostředkem na německého protivníka. Efektivitu projevovala zejména v ničení nepřátelských pevností.

B-4 se řadila k řadě sovětských zbraním, která nacistickému nepříteli dělala na bojišti poměrně těžkou hlavu. Houfnice, která byla zkonstruována na pásovém podvozku, si svůj úspěšný křest odbyla v Zimní válce mezi Sovětským svazem a Finskem.

Projekt této houfnice vznikal koncem 20. let a za jejím vývojem stáli konstruktéři F. F Lender a N. N. Magdesiew. Houfnice měla být efektivním nástrojem především k ničení nepřátelských krytů, bunkrů či opevněných krytů. Na začátku 30. let byl vyroben první prototyp zbraně, o rok později se spustila sériová výroba a do výzbroje se houfnice zařadila až v červnu 1934 pod označením 203mm houfnice vzor 1931. Celkem se takto vyrobilo od roku 1932 871 houfnic B-4.

Zbraň měla maximální dostřel 18 km, úsťová rychlost činila 607 m/s a rychlost střelby pak jeden výstřel za minutu vzhledem k hmotnosti střeliva. Obsluhu houfnice tvořilo 15 mužů. Mezi hlavní nevýhody houfnice jistě patřila nízká rychlost, kterou na druhé straně kompenzovala velmi dobrá pohyblivost v těžkých terénech. Na silnici se mohla B-4 pohybovat rychlostí jen 15 km/h. Na přesuny na větší vzdálenosti měla možnost obsluha houfnici rozmontovat na dvě části.

Už jsme zmínili jinde operační nasazení, kdy se houfnice ,,představila" poprvé v Zimní válce, bylo nasazeno celkem 142 houfnic B-4. Po 22. 6. 1941, kdy nacisté přepadli Sovětský svaz v operaci Barbarossa bylo 23 houfnic B-4 ukořistěno příslušníky německé 11. tankové divize v rámci obsazení města Dubno 25. června 1941. Houfnice si zabojovaly také v závěrečné bitvě o Berlín, kdy pravidelnou palbou drtily německá opevnění.

Po skončení války pak zůstaly ve výzbroji Sovětského svazu nadále. V roce 1964 se dokonce staly součástí sovětského jaderného arzenálu, když došlo k vybavení jaderným střelivem. Až posléze, v 70. letech, sláva těchto houfnic utichla, B-4 byly nahrazeny vyspělejšími a výkonnějšími modely.

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace