Hrdinové pobřežní stráže. Na poslední chvíli zachránili aljašskou vesnici od pohromy španělské chřipky

Hrdinové pobřežní stráže. Na poslední chvíli zachránili aljašskou vesnici od pohromy španělské chřipky
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo
12 / 11 / 2021, 10:00

Americká pobřežní stráž zasáhla na poslední chvíli, když před 100 lety aljašskou vesnici svírala pandemie španělské chřipky.

V letech 1918-1920 řádila v celém světě pandemie španělské chřipky a ani Aljaška nebyla výjimkou. Tato nemoc si vyžádala okolo 50 milionů obětí, ale někteří odborníci odhadují až 100 milionů. Ač se to zdá možná nepravděpodobné, i Aljašku zachvátila před více než 100 lety pandemie španělské chřipky. Řádění smrtelné nemoci pak pocítily celé vesnice, jejichž populaci španělská chřipka doslova zdecimovala.

Další na řadě měla být vesnice Unalaska na Aleutských ostrovech, nebýt pohotové pomoci amerického člunu pobřežní stráže USS Unalga, který v roce 1919 patroloval kolem Aleutských ostrovů. V momentě, kdy posádka odpočívala, plavidlo zachytilo tísňové volání z Unalasky, kterou právě zachvátila pandemie španělské chřipky.

Pro posádku člunu to byl jasný signál - pokud lidem v osadě včas nepomůže, tak si celá populace může podepsat ortel smrti a španělská chřipka osadu zdecimuje. Kapitán plavidla Frederick G. Dodge zavelel k pomoci, a když USS Unalga dorazila na místo, byla v šoku. Vesnice byla nakažena španělskou chřipkou včetně místního lékaře. Posádka americké lodi poskytla lidem nezbytnou pomoc včetně lékařské a také jídlo. V jeden okamžik putovalo z člunu až 1 000 jídel denně.

Členové pobřežní stráže neváhali a postavili také dočasnou nemocnici, kde by se léčili nakažení. Nicméně i přes všechnu snahu se mnoho členů posádky americké lodě také nakazilo, a to včetně kapitána, protože chyběly dostatečné ochranné prostředky. I přesto dál neúnavně 80 příslušníků pobřežní stráže pomáhalo městečku, co jim síly stačily. Poskytli rodinám kromě jídla také oblečení a další prostředky, které jim pomáhaly přečkat nepříznivé období.

Nicméně nezmohli samozřejmě všechno a museli během několika dnů pochovat 45 obyvatel Unalasky, kteří španělské chřipce podlehli. Díky obětavé snaze americké pobřežní stráže byla ale výrazně snížena úmrtnost ve vesnici na pouhých 12%. Nebýt včasné pomoci, potkala by Unalasku dozajista katastrofa a rapidní úbytek obyvatel.


Zdroj: We Are Mighty

Tagy článku