Hrůza v Sarajevu: Společně s Františkem Ferdinandem zahynula i jeho těhotná žena Žofie Chotková

Hrůza v Sarajevu: Společně s Františkem Ferdinandem zahynula i jeho těhotná žena Žofie Chotková
Autor: Bettmann/Corbis https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Soubor:Archduke_Franz_with_his_wife.jpg|Popisek: František Ferdinand d’Este a Žofie Chotková
28 / 06 / 2018, 10:00

Dne 28. června roku 1914 byl spáchán atentát na možného následovníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este. Tento čin byl důvodem pro rozpoutání v té době největšího válečného konfliktu historie, první světové války.

Zárodky konfliktu lze vysledovat již v roce 1908, kdy Rakousko Uhersko využilo oslabení Ruska a připojilo k sobě území Bosny a Hercegoviny. Ve bosenské společnosti se okamžitě zvedla vlna nevole a začaly se v ní více ještě více aktivizovat odbojová hnutí. Jednou z nich byla i organizace Černá ruka srbských nacionalistů. Ti se snažili o odtržení a osamostatnění jižních Slovanů z Rakouska Uherska a když se dozvěděli, že budoucí následovník trůnu František Ferdinand chce říši federalizovat, okamžitě začali podnikat náležitá opatření.

psali jsme: Vánoční zázrak v zákopech během první světové: Vojáci si podávali ruce a zpívali

Atentát se začal plánovat již v průběhu roku 1913. Do Bosny byl nástupce trůnu i se svou chotí Žofií Chotkovou pozván na vojenskou přehlídku guvernérem Bosny generálem Oskarem Potiorekem, který měl být původně také jedním z cílů útoku. Vojenské cvičení se údajně schválně provokativně konalo na hranicích se Srbskem a poté se František Ferdinand odebral na velkolepou návštěvu krásného Sarajeva.

Do slavnostního průvodu bylo zapojeno šest aut přičemž František se svou chotí, guvernérem Potiorekem a Ferdinandovým pobočníkem podplukovníkem von Harrachem jeli ve třetím voze. Ten byl schválně odkryt, aby bylo na honoraci dobře vidět. Kolona vyjela v 10 hodin dopoledne. Na nábřeží již byli v té době připraveni atentátníci se zbraněmi. První pokus se nezdařil, jelikož si řidič Františkova auta všiml, že na vůz letí nějaký předmět a stihl se hozenému granátu vyhnout. Ten vybuchl pod posledním autem v koloně a střepiny z granátu kromě přítomných ve voze, zranily ještě bezmála dvacet přihlížejících. Kolona proto zrychlila, aby co nejdříve dorazila na konec své plánované cesty, městskou radnici. Zde František společně s primátorem Sarajeva ještě pronesli své připravenou řeč.

psali jsme: 11. 11. 1918 skončila do té doby nejkrvavější válka. Zadělala však na konflikt ještě větší

Aby byla Františkovi zajištěna co největší bezpečnost, bylo dlouho projednáváno, zdali je vůbec bezpečné, aby se následník nadále pohyboval po Sarajevu. František Ferdinand se však rozhodl, že chce navštívit zraněné z dopoledního atentátu. Pro cestu do nemocnice byla vybrána cesta přes nábřeží. Následník ve stejné společnosti jako dříve obsadil znovu třetí vůz. První a druhý vůz však nedostali instrukce o změně trasy a podle původního plánu odbočili místo na nábřeží na hlavní třídu Františka Josefa. I řidič třetího auta odbočil tímto směrem, avšak generál Harrach řidiče opravil a ten začal s autem v křižovatce couvat. Tohoto manévru využil teprve devatenáctiletý student gymnázia a člen hnutí Mladá Bosna Gavrilo Princip a dvěma ranami ze své pistole zastřelil a na místě zabil jak budoucího následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda, tak i jeho milovanou choť Žofii Chotkovou. František byl střelen do krční tepny a Žofie do žaludku. Později bylo podle pitvy zjištěno, že byla Žofie v té době v očekávání. Poslední slova, která František údajně pronesl byla: „Žofinko! Neumírej! Zůstaň na živu pro naše děti. Nic mi není.“ načež upadl do bezvědomí a velmi rychle na to zemřel.

psali jsme: 1198 mrtvých z Lusitanie dohnalo USA do první světové války

Zatčeno bylo přes dvacet lidí, kteří se na atentátu podíleli či jej přímo organizovali. Gavrilo Princip u soudu svého činu nelitoval a tvrdil, že pouze odstranil zlo. Kvůli tomu, že nebyl ještě plnoletý, byl odsouzen na 20 let. Zemřel v dubnu roku 1918 na tuberkulózu v pevnosti Terezín.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace