I Austrálie uměla vyrobit tanky. Sentinely však přímé bojové nasazení nezažily

I Austrálie uměla vyrobit tanky. Sentinely však přímé bojové nasazení nezažily
Autor fotografie: Wikimedia Commons|Popisek: tank Sentinel AC
25 / 07 / 2020, 10:00

Během druhé světové války Austrálie vyvinula své tanky s názvem Sentinel AC. Ty se však na bojiště nepodívaly, protože japonská invaze nakonec nenastala.

Stejně jako Nový Zéland i Austrálie nedisponovala před vypuknutím druhé světové války moderními tanky či vozidly. Neměla ani průmyslovou základnu, která by umožňovala tanky vyrábět. To se však začíná měnit s blížící se válkou a japonským expanzionismem, který v určitou dobu ohrožoval Nový Zéland i Austrálii.

Austrálie se rozhodla, že do výroby tanků bude sama investovat v domácích podmínkách. Začala tak vznikat myšlenka na výrobu křižníkového tanku, který dostal název Sentinel (strážce). Samotné práce na něm začaly na podzim 1940 a stroj vznikal pod hlavičkou společnosti New South Wales Railway Company.

Nový australský tank vycházel z koncepce tradičních britských křižníkových tanků Crusader, které byly důležitou součástí výzbroje během druhé světové války. I když původní požadavky na tank zahrnovaly nižší hmotnost stroje (16-20 t), nakonec se ,,vyšplhala" na necelých 29 t. Tank obsahoval i originální prvky jako například odlévaná korba.

Posádku tanku tvořilo 5 mužů, délka stroje činila 6, 325 m, šířka 2,768 a výška 2,56 m. Vzhledem k faktu, že nebyl dostatek plánovaných motorů, jimiž měl být nový tank osazen, použily se nakonec tři sdružené zážehové motory Cadillac o výkonu 330 k (246 kW). Maximální rychlost na silnici činila 48, 2 km/h, dojezd na silnici byl 322 km. Co se týče výzbroje, Sentinel byl vybaven dvouliberním kanonem ráže 40 mm a dvěma kulomety Vickers ráže 7,7 mm. Sentinel byl vyráběn v krátkém údobí let 1942-1943 a vzniklo 65 kusů.


Tank však nakonec nebyl bojově nasazen a sloužil ke cvičným účelům, protože japonská hrozba nakonec odezněla a k invazi, s nímž Nový Zéland a Austrálie počítaly, nedošlo. Navíc důležitou roli sehráli američtí spojenci, kteří začali začali dodávat jak novozélandské, tak australské armádě své tanky v dostatečném množství. To na druhé straně mělo důsledky v zastavení výroby Sentinelů v roce 1943 , která byla již zbytečná.

I tak však Sentinelům zůstává prim - byly prvními australskými tanky, které sice ,,nezažily" přímé bojové nasazení, nicméně podaly důkaz o tom, že i Austrálie dokázala vyrobit vlastní tank s některými originálními konstrukčními prvky.

 

Zdroj: history.net

Tagy článku