I Polsko mělo ,,svou" Anne Frankovou. Potkal ji krutý osud

I Polsko mělo ,,svou&quote; Anne Frankovou. Potkal ji krutý osud
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: Renia Spiegelová
08 / 09 / 2019, 14:30

V povědomí širší veřejnosti je slavný deník, který si vedla židovská dívka Anne Franková. Existovala však i polská dívka Renia Spiegelová, která si stejně jako Franková vedla svůj osobní deník. Potkal ji též smutný osud.

Příběh německé židovské dívky Anne Frankové a její rodiny, která se ukrývala v domě v Amsterodamu, je notoricky známý. Nadějná autorka, která si vedla podrobné deníkové zápisky, však zemřela předčasně v roce 1945 v pouhých 15 letech. Méně se však ví, že i Polsko mělo ,,svou" Anne Frankovou, tedy židovské děvče, které si psalo rovněž mezi lety 1939 - 1942 svůj deník.

Renia Spiegelová se narodila v roce 1924, byla tak vrstevnicí Anne Frankové. Pocházela z malé polské vesnice Uhryńkowce. Její sestra Ariana byla nadějnou umělkyní vystupující ve varšavském kabaretu a hrála také ve filmech. Do začátku války v roce 1939 si rodina malé Renii žila nerušeným a spokojeným životem. To se brzy mělo změnit, když vypukla druhá světová válka.

Renia i Ariana byly poslány k prarodičům do Přemyšli. Renia zde začala rozvíjet přes svůj velmi mladý věk svůj nevšední spisovatelský talent. Věnovala se především poezii a napsala dokonce vlastní knihu básní, kterou si sama ilustrovala. Především si však vedla svůj osobní deník, kam si zapisovala vše, co jí přišlo zajímavé včetně vlastních vnitřních démonů. Patnáctiletá Renia také psala o svém milém Zygmuntu Schwarzerovi, studentovi, který byl o dva roky starší než on.

Když byla Renia se sestrou převezeny do ghetta, a nacisté začali vybírat Židy k transportu do koncentračních táborů, právě Schwarzer propašoval obě dívky z ghetta. Začínající spisovatelka i její sestra našly bezpečí v jedné polské rodině, takže Renia si tak mohla vést svůj deník dál. Psala o svých přátelích, spolužácích, neradostném údělu války a dalších tématech.

Vše se změnilo 3. července 1942, kdy bylo objeveno dočasné útočiště Renii a Schwarzerových rodičů. Renia i rodiče mladého studenta byli násilím vyvlečeni na ulici a tam bez milosti popraveni. Když pak Zygmunt o den později našel Reniin deník, napsal jeho poslední kapitolu: ,,Tři výstřely! Tři životy zmařeny! Stalo se to včera ve 22:30. Osud rozhodl tak, že mi vzal mé nejdražší. Můj život je u konce. Vše, co slyším, jsou výstřely! Moje milovaná Renio, poslední kapitola tvého deníku je dokončena."

Reniina sestra nacistické běsnění přežila a podařilo se jí z Polska utéct do New Yorku. Postarala se o to, aby byl deník o 700 stranách, který si její sestra několik let vedla, publikován. Dosud žijící žena, která si změnila jméno, chce, aby se veřejnost dozvěděla, kdo byl její sestra, a za tímto účelem také založila nadaci Renii Spiegelové.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace