Identifikujte se, nebo zahájíme palbu. USS Missouri, klidně střílejte

Identifikujte se, nebo zahájíme palbu. USS Missouri, klidně střílejte
Autor fotografie: US Navy; Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: USS Missouri v korejské válce
14 / 01 / 2022, 16:30

Za války ve Vietnamu, během jedné temné noci, plnila malá minolovka v pobřežních vodách své úkoly, aniž měl její kapitán povědomí o přítomnosti amerického operačního svazu. Když radar identifikoval rychle se přibližující plavidlo, kapitán je rádiem vyzval: "Identifikujte se, nebo zahájíme palbu." Po krátkém tichu se ozvala odpověď: "USS Missouri. Klidně střílejte." Vtipná námořní vyprávěnka sdílená mj. fb profilem U.S. Naval Institute má slabé místo: bitevní loď Missouri byla vyřazena ze služby v roce 1955 a války ve Vietnamu se neúčastnila. Přesto není vyloučené, že k podobné situaci došlo.

Stavba americké bitevní lodi Missouri (BB-63), lodi třídy Iowa, byla zahájena v lednu 1941. O tři roky později byla loď spuštěna na vodu a do služby vstoupila 11. června 1944. Šlo o mohutné plavidlo (plný výtlak 58400 tun) vyzbrojené devíti skvělými 16palcovými (406 mm) děly Mark 7 s dostřelem přes 38 km schopnými na vzdálenost 4,5 km prorazit boční pancíř o síle 747 mm, a na hranici maximálního dostřelu pancéřovanou palubu silnou 357 mm. A kromě hlavní výzbroje také mohutnou sekundární (dvacet 127mm děl) a protiletadlovou výzbrojí. Spolu s rychlostí 33 uzlů a schopností proplout Panamským průplavem byla ona i její tři sestry (Iowa, New Jersey a Wisconsin) užitečným plavidlem - nikoli ve své původní roli jádra bitevních sil námořnictva, bitevním lodím takto dávno odzvonilo - ale v roli doprovodné lodi pro operační svazy letadlových lodí.

Na své první bojiště se dostala začátkem roku 1945 a účastnila se operací proti Iwodžimě a Okinawě. Ostřelovala také vybrané cíle na mateřských japonských ostrovech, a 2. září 1945 byla právě na její palubě podepsána japonská kapitulace. Od září 1950 do března 1951 a znovu v roce 1952 se do Pacifiku vrátila - tentokrát bojovala proti severokorejským a čínským silám v korejské válce. Palbou svých hlavních zbraní podporovala spojenecké jednotky u Inčchonu a stejně jako v minulé válce doprovázela letadlové lodě.

V roce 1955 pak byla vyřazena do zálohy a stala se na základně Bremerton poprvé ve své kariéře populárním turistickým cílem. Na čtvrt milionu návštěvníků ročně přicházelo zejména k bronzové pamětní desce instalované na palubě na místě, kdy byla podepsána japonská kapitulace. Do služby se znovu vrátí v letech 1984-1992 po rozsáhlé modernizaci v rámci Reaganova plánu námořnictva v síle 600 plavidel, který byl součástí širší snahy o "uzbrojení" Sovětského svazu. Její hlavňovou výzbroj doplnily protilodní střely Harpoon a střely s plochou dráhou letu Tomahawk, protivzdušné systémy Phalanx, nové radary a systém řízení palby, schopnost vést elektronický boj. Po krátkém a posledním nasazení ve válce v Zálivu v roce 1991 (během níž byla 406mm děla proti iráckým postavením na saúdsko-irácké hranici a v Kuvajtu) byla definitivně v roce 1992 ze služby vyřazena a od roku 1998 je zakotvena v Pearl Harboru jako muzejní loď.

video: youtube

Je tedy jisté, že u vietnamského pobřeží žádná minolovka Missouri nepotkala a nemohla ji s hrozbou zahájení palby svých 40mm, nebo 20mm automatických kanónů a kulometů vyzvat k identifikaci. Podobnou historku si ale vyprávěli námořníci na palubě fregaty USS Jarrett (FFG-33, třída Oliver Hazard Perry), která se v roce 1985 účastnila cvičení u ostrova San Clemente spolu s bitevní lodí New Jersey. Ve Vietnamu měla tedy odpověď znít "USS New Jersey. Fire at will." To již nelze zcela vyloučit: USS New Jersey (BB-62) byla v roce 1967 po modernizaci reaktivována a nasazena proti Severnímu Vietnamu ve snaze omezit ztráty letecké techniky při zachování schopnosti působit proti nepříteli dostatečnou silou. Podpora pozemních jednotek a ostřelování příbřežních postavení nepřítele nevyhnutelně probíhalo s podporou minolovek, protože námořní miny byly jednou z mála reálných hrozeb, jimž bitevní loď během války ve Vietnamu čelila.

A příhoda může mít i starší kořeny. Během druhé světové války. Minonosný torpédoborec Gwin (DM-33) operoval na jaře 1945 v blízkosti Okinawy, kde plnil podpůrné úkoly (protiponorkové a protivzdušné radarové hlídkování, protiminová služba, palebná podpora). V květnu zde svede statečnou bitvu s japonskými kamikaze, během níž torpédoborec sestřelí pět letounů a jeden na jeho palubu dopadne. Každopádně se pohyboval v prostoru, v němž byla nasazena také bitevní loď Missouri, součást 58. operačního svazu. Během jedné z nocí měla obsluha radaru torpédoborce Gwin zachytit neidentifikovaný objekt - po výzvě k identifikaci přišla odpověď: "USS Missouri." V této verzi chybí vtipná odpověď na hrozbu zahájení palby.

A svou vlastní, podobnou, verzi měla i posádka remorkéru USS Moctobi, který byl vyzbrojený jedním 3palcovým dělem. Je současně pravděpodobné, že k podobné situaci došlo, nejednou, i že byly různé podobné příhody vylepšeny a předávány ústní tradicí mezi posádkami. Známou je v tomto ohledu "urban legend" napřed o kanadském, později také španělském majáku, který nechtěl uhnout z plavební dráhy operačního svazu vedeného letadlovou lodí USS Abraham Lincoln. Jde o starý námořnický vtip, kterému více či méně důvěryhodné formy dodala různá zpracování na internetu.

video: youtube

Zdroj: U.S. Naval Institute, ussmissouri.org, navweaps.com

Tagy článku