IJN Shinano, gigantická letadlová loď císařského Japonska

IJN Shinano, gigantická letadlová loď císařského Japonska
Popisek: IJN Shinano
22 / 01 / 2019, 13:00

Původně byla tato gigantická letadlová loď spuštěna na vodu jako bitevní loď třídy Yamato a v okamžiku svého potopen v listopadu 1944 byla dokončena jen z části. Za svou krátkou kariéru získala jedno prvenství - je největší lodí, kterou kdy potopila ponorka.

IJN Shinano měla sloužit v japonském námořnictvu během 2. světové války jako těžká letadlová loď. Původně byl trup spuštěn na vodu jako základ bitevní lodi legendární třídy Yamato. Kýl lodi byl založen 4. května 1940 v loděnicích v Yokosuce a v roce 1942 bylo rozhodnuto o její přestavbě na letadlovou loď, díky ztrátám, které japonské námořnictvo utrpělo v bojích s americkým námořnictvem.

ijn-shinano-1944-aircraft-carrier charset="utf-8" type="text/javascript" src="//embedr.flickr.com/assets/client-code.js">

Třída bitevních lodí Yamato tak byla reprezentována pouze plavidly Musashi (potopena 24. října 1944 v bitvě v zálivu Leyte) a samotná Yamato (potopena 7. dubna 1945 u Okinawy).

V bitvě u atolu Midway přišlo Japonsko o 4 letadlové lodě a nedostavěná bitevní loď se stala základem těžké letadlové lodi. Shinano přišla částečně o pancéřování a hlavně o obrovská děla, které měly její sestřičky.

Psali jsme: 4. červen 1942: Bitva o Midway začíná

Po přestavbě na letadlovou loď mohla IJN Shinano nést 47 letadel, dokončené plavidlo mělo běžný výtlak 65 800 tun, délku 265,8 metru a šířku 36,3 metru. Maximální rychlost tohoto behemota byla 27 uzlů a při rychlosti 18 uzlů za hodinu se akční rádius pohyboval okolo 10 000 námořních mil.

fatal hits... torpedoes striking IJN Shinano charset="utf-8" type="text/javascript" src="//embedr.flickr.com/assets/client-code.js">

Konec přišel pouhých 10 dní po uvedení do provozu. Shinano se přemisťovala na základnu v Kure, když byl svaz letadlové lodi zachycen americkou útočnou ponorkou USS Archerfish, které si nedala ujít příležitost na obrovskou letadlovou loď zaútočit a vypálila v příhodný okamžik 6 torpéd, z nichž 4 lod zasáhla i přes přítomnost japonských torpédoborců. 

Zahynulo 1 453 členů posádky včetně kapitána a civilních pracovníků, zachráněno jich bylo něco přes tisíc.

Zdroj: Militaryfactory.com

Tagy článku