Autor: JÁNOSI KATALIN (CC BY-SA 3.0) https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nagy_Imre_fortepan_74215.jpg |Popisek: Imre Nagy
Imre Nagy byl maďarský komunistický politik, který usiloval o demokratizaci politických a společenských poměrů ve své zemi. Zaplatil však za to životem.
Nagy, přesvědčený komunista, zastával v poválečném Maďarsku řadu politických funkcí. Byl mimo jiné ministrem vnitra, předsedou parlamentu, náměstkem Mátyáse Rákosiho, generálního tajemníka maďarských komunistů a premiéra. Právě stalinista Rákosi sváděl několik let mocenský boj s Nagyem, přičemž tento spor rozhodla Moskva.
psali jsme: Před 65 lety povstali berlínští dělníci proti komunistickému režimu
Rákosi padl po Stalinově smrti v březnu 1953 v nemilost Nikity Chruščova a byl odvolán z premiérského postu. Na něj usedl právě Nagy. Ten byl od začátku příznivcem reformních či demokratizačních změn, podobně jako v roce 1968 slovenský komunista Alexander Dubček. Nagy se tak zasadil o zrušení kontroly nad médii, připravoval ekonomické reformy, postupně usiloval o zrušení internačních táborů pro politické vězně, chtěl docílit uvolnění tuhých společenských poměrů, které zavedl Rákosi. Tyto v zásadě umírněné reformy však byly podobně jako v roce 1968 v Československu trnem v oku Sovětům. V listopadu 1955 neměl Nagy možnost své reformní změny dotáhnout do konce, protože byl důsledkem konspirace Rákosiho, který usiloval o návrat na politické výsluní, sesazen z premiérského postu a také vyloučen ze strany.
O necelý rok později byl Nagy opět přijat do strany a stal se znovu premiérem. Jeho spojencem se stal János Kádár, který ho ale později zradil. Nagy se rozhodl uspíšit reformní změny v zemi, které zahrnovaly kromě jiného i povolení činnosti nekomunistických stran, propuštění politických vězňů, vyhlášení neutrality a vystoupení Maďarska z Varšavské smlouvy. V té době propukla maďarská revoluce, která požadovala stejně jako Nagy nezávislost na Sovětském svazu a větší samostatnost při politických rozhodováních.
psali jsme: Plánoval Alexander Dubček připustit opozici v roce 1968?
23. 10. 1956 propukly studentské demonstrace, které podpořili i vojáci. Zřejmě i pod vlivem těchto událostí se rozhodl Nagy vyhlásit 1. 11. 1956 neutralitu země a její vystoupení z Varšavského paktu, což bylo pro Sověty zcela nepřijatelné. Sověti se rozhodli rychle jednat a ,,kontrarevoluci" potlačit silou. 4. listopadu 1956 vstoupily sovětské jednotky do Maďarska a zahájila masivní ofenzivu proti ,,kontrarevoluci".

Mátyás Rákosi, hlavní politický oponent Imre Nagyho
Kádár mezitím vycestoval do Moskvy, kde rozhodl z vůle Sovětů ustavit kolaborační dělnicko-rolnickou vládu (viz analogie z československého roku 1968) a odstavit Nagyho od moci. Ten požádal o pomoc Západ, ale to bylo v rozděleném světě spíše zbožné přání. V zuřících bojích kladli odpor sovětským tankům převážně občané v hlavním městě Budapešti. V týdenní řeži přišlo o život asi 5 000 lidí. Vzhledem k tomu, že maďarská armáda nekladla odpor, byla odsouzena revoluce k nezdaru. Po jejím potlačení začala vlna zatýkání ,,kontrarevolucionářů" v čele s Nagyem. Ten se po příchodu sovětských vojsk schoval na jugoslávském velvyslanectví. Byl však vylákán lstí ven a okamžitě zajištěn. Sověti s ním uspořádali exemplární politický proces v červnu 1958.
psali jsme: Srpen 1968: Mohla se československá armáda bránit ,,bratrské" invazi?
Prokuratura kladla Nagymu a jeho spolupracovníkům za vinu snahu o svržení lidově děmokratického režimu, za což byli odsouzen Imre Nagy, jeho poradce Miklós Gimes obrany Pál Maléter k trestu smrti. Ten byl vykonán 16. června 1958. V Maďarsku se mezitím rozjitřená situace stabilizovala, o což se postaral Kádár, který byl postaven do čela maďarských komunistů. Maďarsko tak nastoupilo cestu normalizace politických a společenských poměrů, čistky mezi ,,kontrarevolucionáři" a samozřejmě konec reforem, které započal Nagy. Maďarsko pak bylo o 12 let později mezi státy, které provedlo okupaci Československa.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více
Zdroj: jeffersonflanders.com