VIDEO: Imre Nagy - ,,slovenský Dubček", který skončil na popravišti

VIDEO: Imre Nagy - ,,slovenský Dubček&quote;, který skončil na popravišti
Autor: JÁNOSI KATALIN (CC BY-SA 3.0) https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nagy_Imre_fortepan_74215.jpg |Popisek: Imre Nagy
31 / 08 / 2018, 10:30

Imre Nagy byl maďarský komunistický politik, který usiloval o demokratizaci politických a společenských poměrů ve své zemi. Zaplatil však za to životem.

Nagy, přesvědčený komunista, zastával v poválečném Maďarsku řadu politických funkcí. Byl mimo jiné ministrem vnitra, předsedou parlamentu, náměstkem Mátyáse Rákosiho, generálního tajemníka maďarských komunistů a premiéra. Právě stalinista Rákosi sváděl několik let mocenský boj s Nagyem, přičemž tento spor rozhodla Moskva.

psali jsme: Před 65 lety povstali berlínští dělníci proti komunistickému režimu

Rákosi padl po Stalinově smrti v březnu 1953 v nemilost Nikity Chruščova a byl odvolán z premiérského postu. Na něj usedl právě Nagy. Ten byl od začátku příznivcem reformních či demokratizačních změn, podobně jako v roce 1968 slovenský komunista Alexander Dubček. Nagy se tak zasadil o zrušení kontroly nad médii, připravoval ekonomické reformy, postupně usiloval o zrušení internačních táborů pro politické vězně, chtěl docílit uvolnění tuhých společenských poměrů, které zavedl Rákosi. Tyto v zásadě umírněné reformy však byly podobně jako v roce 1968 v Československu trnem v oku Sovětům. V listopadu 1955 neměl Nagy možnost své reformní změny dotáhnout do konce, protože byl důsledkem konspirace Rákosiho, který usiloval o návrat na politické výsluní, sesazen z premiérského postu a také vyloučen ze strany.

O necelý rok později byl Nagy opět přijat do strany a stal se znovu premiérem. Jeho spojencem se stal János Kádár, který ho ale později zradil. Nagy se rozhodl uspíšit reformní změny v zemi, které zahrnovaly kromě jiného i povolení činnosti nekomunistických stran, propuštění politických vězňů, vyhlášení neutrality a vystoupení Maďarska z Varšavské smlouvy. V té době propukla maďarská revoluce, která požadovala stejně jako Nagy nezávislost na Sovětském svazu a větší samostatnost při politických rozhodováních.

psali jsme: Plánoval Alexander Dubček připustit opozici v roce 1968?

23. 10. 1956 propukly studentské demonstrace, které podpořili i vojáci. Zřejmě i pod vlivem těchto událostí se rozhodl Nagy vyhlásit 1. 11. 1956 neutralitu země a její vystoupení z Varšavského paktu, což bylo pro Sověty zcela nepřijatelné. Sověti se rozhodli rychle jednat a ,,kontrarevoluci" potlačit silou. 4. listopadu 1956 vstoupily sovětské jednotky do Maďarska a zahájila masivní ofenzivu proti ,,kontrarevoluci".

Mátyás Rákosi

Mátyás Rákosi, hlavní politický oponent Imre Nagyho

Kádár mezitím vycestoval do Moskvy, kde rozhodl z vůle Sovětů ustavit kolaborační dělnicko-rolnickou vládu (viz analogie z československého roku 1968) a odstavit Nagyho od moci. Ten požádal o pomoc Západ, ale to bylo v rozděleném světě spíše zbožné přání. V zuřících bojích kladli odpor sovětským tankům převážně občané v hlavním městě Budapešti. V týdenní řeži přišlo o život asi 5 000 lidí. Vzhledem k tomu, že maďarská armáda nekladla odpor, byla odsouzena revoluce k nezdaru. Po jejím potlačení začala vlna zatýkání ,,kontrarevolucionářů" v čele s Nagyem. Ten se po příchodu sovětských vojsk schoval na jugoslávském velvyslanectví. Byl však vylákán lstí ven a okamžitě zajištěn. Sověti s ním uspořádali exemplární politický proces v červnu 1958.

psali jsme: Srpen 1968: Mohla se československá armáda bránit ,,bratrské" invazi?

Prokuratura kladla Nagymu a jeho spolupracovníkům za vinu snahu o svržení lidově děmokratického režimu, za což byli odsouzen Imre Nagy, jeho poradce Miklós Gimes obrany Pál Maléter k trestu smrti. Ten byl vykonán 16. června 1958. V Maďarsku se mezitím rozjitřená situace stabilizovala, o což se postaral Kádár, který byl postaven do čela maďarských komunistů. Maďarsko tak nastoupilo cestu normalizace politických a společenských poměrů, čistky mezi ,,kontrarevolucionáři" a samozřejmě konec reforem, které započal Nagy. Maďarsko pak bylo o 12 let později mezi státy, které provedlo okupaci Československa.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: jeffersonflanders.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace