Incident Black Tom: První teroristický v USA útok poškodil Sochu svobody. Jedním ze spiklenců byl i slovenský emigrant

Incident Black Tom: První teroristický v USA útok poškodil Sochu svobody. Jedním ze spiklenců byl i slovenský emigrant
Autor: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Black_Tom_explosion_-_Men_on_pier_-_1916.jpg|Popisek: Výbuch na ostrově Black Tom
06 / 06 / 2018, 13:00

30. července 1916 došlo v New Jersey na malém ostrově Black Tom k obrovské explozi jako důsledku německé sabotážní akce. Úlomky kovu dokonce poškodily i Sochu svobody, symbol USA. Při explozi zemřeli 4 lidé a otřes cítili i obyvatelé Filadelfie.

První teroristický útok v dějinách USA se odehrál 30. července 1916 v New Jersey na malém ostrově Black Tom sousedící s Liberty Island. Dnes už víme, že za útokem stála německá sabotáž. USA si v roce 1916 stále uchovávaly neutralitu v probíhajícím válečném konfliktu, nicméně materiálně čile podporovaly spojence Dohody v čele s Velkou Británii.

Proti ní stály Ústřední mocnosti (Rakousko-Uhersko, Německo a Turecko), které neměly k americkým zbraním přístup mimo jiné i proto, že Velká Británie svou námořní flotilou blokovala Německo a omezovala tak jeho přístup k zásobám dopravovaných po moři.

psali jsme: 2 000 lidí skončilo v ohnivém pekle. Srážka dvou lodí v kanadském Halifaxu byla jednou z největších tragédií v první světové válce

Frustrovaní Němci tak řešili otázku, jestli je nějaký prostředek, aby USA přestaly spojence podporovat, i když stojí (až do roku 1917) mimo válku. Rozhodli se proto k sabotážní akci, která se měla odehrát na ostrově Black Tom v New Jersey, kde byly uloženy muniční sklady, celkem 910 000 kg. Němci se obrátili na svého vyslance v USA Heinricha Grafa von Bernstorffa, který měl zajistit hladký příjezd německých agentů a sabotérů na americkou půdu. Mezi nimi byl i zkušený špion kapitán Franz Rintelen.

Německým sabotérům se podařilo proniknout až na ostrov Black Tom a byli připraveni vyhodit skladiště do povětří. Po půlnoci 30. července se tak ozvaly mohutné exploze, které byly tak silné, že rozžhavené úlomky kovu dokonce zasáhly i Sochu svobody či věžní hodiny v New Jersey, záchvěvy byly cítit i ve Filadelfii. Tlaková vlna byla tak silná, že rozbíjela okna na vzdálenost zhruba 40 km. Exploze byla srovnatelná se zemětřesením o síle asi 5,5 stupně Richterovy stupnice. Těžko se tak věří faktu, že při těchto explozích zemřeli ,,pouze" čtyři lidé.

V inkriminovaný den explodovalo podle odhadu 2 000 tun munice, proto byly škody velmi rozsáhlé. Byly v roce 1916 odhadnuty na přibližně 20 milionů dolarů, škoda na symbolu USA, Soše svobody, pak na 100 000 dolarů.

psali jsme: Exploze americké bitevní lodě v havanském přístavu vedla k španělsko-americké válce

Pozdější vyšetřování vedlo na stopu slovenského imigranta Michaela Kristoffa, který sloužil v americké armádě v první světové válce, ale přiznal se, že pracoval pro německé agenty. Podle jeho dobové výpovědi byly nejméně dva strážci hlídající ostrov Black Tom němečtí agenti.

Incident na ostrově Black Tom byl mimo jiné jedním z důvodů, proč Američané schválili v roce 1917 zákon o špionáži.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace