Incident Laconia: Když se německý kapitán U-bootu snažil zachránit své oběti

Incident Laconia: Když se německý kapitán U-bootu snažil zachránit své oběti
Popisek: U-156 a 506 s trosečníky z Laconie
16 / 11 / 2017, 23:15

12. září 1942 potopila německá ponorka U-156 z západoafrického pobřeží britský parník RMS Laconia, na jehož palubě se nacházela britská posádka, asi 1 800 italských zajatců, a polští vojáci, kteří je střežili.

Výbuch torpéda usmrtil okamžitě okolo 450 Italů a zlikvidoval několik záchranných člunů. Německý kapitán Werner Hartenstein díky přeživším deroucím se na ponorku brzy zjistil, že ve vodě okolo ponorky se nachází stovky italských spojenců Třetí říše.

RMS Laconia

psali jsme: Srážka jaderných titánů: Hra na kočku a myš ruské a americké ponorce nevyšla

U-156 a její posádka uspořádala záchrannou akci, do které se během několika dnů zapojily tři další ponorky. Německé U-506 a U-507 a italská Campellini. Samotná U-156, která stála na počátku incidentu s lodí Laconia, byla na hladině téměř dva a půl dne. Ponorky zatížené stovkami zachráněných a vlekoucí za sebou záchranné čluny s dalšími trosečníky zamířily na místo setkání s loděmi vichistické Francie, kde měly trosečníky předat.

Katastrofa Laconie ale měla pokračování, když na na ponorky zaútočil 16. září americký bombardér B-24, přestože stovky lidí na palubách byly vidět a Hartenstein nechal vyvěsit vlajku Červeného kříže. V prvních chvílích útoku zahynuly další stovky lidí a došlo k poškození U-156. Kapitán Hartenstein okamžitě vydal rozkaz k potopení své ponorky.

psali jsme: HMS Conqueror: Jediná jaderná ponorka, která kdy potopila loď nepřítele

Německý admirál Karl Dönitz, vrchní velitel německého loďstva nařídil, aby všechny pokusy o záchranu posádky potopené lodě byly okamžitě ukončeny. Čluny byly odvázány a trosečníci donuceni naskákat do vody a všechny ponorky se začaly vzdalovat od místa katastrofy. Výsledkem bylo více než 1 400 mrtvých z nešťastné lodi Laconia.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: History.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace