Incident Laconia - německý kapitán U-bootu se snažil zachránit své oběti
Popisek: U-156 a 506 s trosečníky z Laconie
12. září 1942 potopila německá ponorka U-156 z západoafrického pobřeží britský parník RMS Laconia, na jehož palubě se nacházela britská posádka, asi 1 800 italských zajatců, a polští vojáci, kteří je střežili.
Výbuch torpéda usmrtil okamžitě okolo 450 Italů a zlikvidoval několik záchranných člunů. Německý kapitán Werner Hartenstein díky přeživším deroucím se na ponorku brzy zjistil, že ve vodě okolo ponorky se nachází stovky italských spojenců Třetí říše.

U-156 a její posádka uspořádala záchrannou akci, do které se během několika dnů zapojily tři další ponorky. Německé U-506 a U-507 a italská Campellini. Samotná U-156, která stála na počátku incidentu s lodí Laconia, byla na hladině téměř dva a půl dne. Ponorky zatížené stovkami zachráněných a vlekoucí za sebou záchranné čluny s dalšími trosečníky zamířily na místo setkání s loděmi vichistické Francie, kde měly trosečníky předat.
Katastrofa Laconie ale měla pokračování, když na na ponorky zaútočil 16. září americký bombardér B-24, přestože stovky lidí na palubách byly vidět a Hartenstein nechal vyvěsit vlajku Červeného kříže. V prvních chvílích útoku zahynuly další stovky lidí a došlo k poškození U-156. Kapitán Hartenstein okamžitě vydal rozkaz k potopení své ponorky.
Německý admirál Karl Dönitz, vrchní velitel německého loďstva nařídil, aby všechny pokusy o záchranu posádky potopené lodě byly okamžitě ukončeny. Čluny byly odvázány a trosečníci donuceni naskákat do vody a všechny ponorky se začaly vzdalovat od místa katastrofy. Výsledkem bylo více než 1 400 mrtvých z nešťastné lodi Laconia.
Zdroj: History.com
Tagy článku