Incident Laconia - německý kapitán U-bootu se snažil zachránit své oběti

Incident Laconia - německý kapitán U-bootu se snažil zachránit své oběti
Popisek: U-156 a 506 s trosečníky z Laconie
24 / 10 / 2019, 10:00

12. září 1942 potopila německá ponorka U-156 z západoafrického pobřeží britský parník RMS Laconia, na jehož palubě se nacházela britská posádka, asi 1 800 italských zajatců, a polští vojáci, kteří je střežili.

Výbuch torpéda usmrtil okamžitě okolo 450 Italů a zlikvidoval několik záchranných člunů. Německý kapitán Werner Hartenstein díky přeživším deroucím se na ponorku brzy zjistil, že ve vodě okolo ponorky se nachází stovky italských spojenců Třetí říše.

RMS Laconia

U-156 a její posádka uspořádala záchrannou akci, do které se během několika dnů zapojily tři další ponorky. Německé U-506 a U-507 a italská Campellini. Samotná U-156, která stála na počátku incidentu s lodí Laconia, byla na hladině téměř dva a půl dne. Ponorky zatížené stovkami zachráněných a vlekoucí za sebou záchranné čluny s dalšími trosečníky zamířily na místo setkání s loděmi vichistické Francie, kde měly trosečníky předat.

Katastrofa Laconie ale měla pokračování, když na na ponorky zaútočil 16. září americký bombardér B-24, přestože stovky lidí na palubách byly vidět a Hartenstein nechal vyvěsit vlajku Červeného kříže. V prvních chvílích útoku zahynuly další stovky lidí a došlo k poškození U-156. Kapitán Hartenstein okamžitě vydal rozkaz k potopení své ponorky.

Německý admirál Karl Dönitz, vrchní velitel německého loďstva nařídil, aby všechny pokusy o záchranu posádky potopené lodě byly okamžitě ukončeny. Čluny byly odvázány a trosečníci donuceni naskákat do vody a všechny ponorky se začaly vzdalovat od místa katastrofy. Výsledkem bylo více než 1 400 mrtvých z nešťastné lodi Laconia.

 

Zdroj: History.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace