Incident Mars Bluff - když americké letectvo omylem shodilo atomovku na Jižní Karolínu

Incident Mars Bluff - když americké letectvo omylem shodilo atomovku na Jižní Karolínu
Autor fotografie: National Nuclear Security Administration / Nevada Site Office / Wikimedia Commons / Public Domain|Popisek: Boeing B-47 Stratojet
19 / 11 / 2022, 10:00

Od konce 40. let 20. století až do konce studené války zuřily mezi Spojenými státy a Sovětským svazem závody ve zbrojení. Zbraně byly rychle testovány, nasazovány a často docházelo k nehodám. K jednomu z těchto incidentů došlo v Mars Bluff v Jižní Karolíně v roce 1958.

11. března 1958 vzlétl Boeing B-47 Stratojet z Hunter Army Airfield v Georgii. Na palubě byli příslušníci 375. bombardovací perutě 308. bombardovacího křídla. Letoun mířil do Spojeného království před cestou do severní Afriky v rámci operace Snow Flurry, kdy piloti prováděli shozy cvičných bomb. Přestože se jednalo o cvičení, posádka letadla se cítila pod tlakem, protože byla měřena a sledována velením.

Před vzletem posádka umístila jadernou pumu Mk 6 do pumovnice, ale měla potíže s jejím zajištěním na místě. Řešením bylo vložit výbušninu do závěsu a kladivem udeřit do ocelového pojistného kolíku, dokud nezapadne. Mechanismus se během vzletu odblokoval, nicméně jakmile se B-47 ocitl bezpečně ve vzduchu, znovu se nezapojil.

Navigátor a bombometčík kapitán Bruce Kulka byl o problému informován. Při inspekci pumovnice omylem zatáhl za nouzový uvolňovací kolík a shodil bombu z výšky asi 5 000 metrů na zem. V ohrožení se navíc ocitl i Kulka, který málem vypadl z otevřené pumovnice. Nebýt toho, že se něčeho chytil a vytáhl se do bezpečí, pravděpodobně by zemřel, následující jadernou bombu padající k zemi.

V 16:34 místního času jaderná bomba Mk 6 spadla na dětský domeček, který pro své děti postavil muž jménem Bill Gregg. Když dopadla, Greggovy děti si hrály přibližně 60 metrů daleko. Při výbuchu byl domeček zničen a bomba po sobě nechala 20 metrů široký a 11 metrů hluboký kráter. Gregg, jeho děti a manželka utrpěli zranění a sedm okolních budov bylo poškozeno.

Je pozoruhodné, že nikdo nebyl vážně zraněn, protože štěpné jádro bomby Mk 6 se nacházelo v jiné části bombardéru B-47. To, co vybuchlo, byl TNT, který bomba obsahovala.

Během několika hodin od incidentu byli na místě vojenští zástupci. Rodina Greggů, která při výbuchu bomby přišla o všechno, zažalovala letectvo a dostala 54 000 dolarů. Navzdory situaci si Bill Gregg zachoval dobrou náladu, a později místním novinám řekl: „Vždy jsem chtěl bazén a teď mám pro něj díru zdarma.“

Krátce poté přestaly letouny US Air Force používat jaderné bomby během výcvikových misí.

Posádka bombardéru, který shodil atomovku na Jižní Karolínu se stala přáteli rodiny Greggů a cesta vedoucí k dodnes viditelnému kráteru získala jméno Crater road.


Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace