Inteligence amerických prezidentů je globální téma - nejbystřejším byl John Adams

Inteligence amerických prezidentů je globální téma - nejbystřejším byl John Adams
Autor fotografie: National Gallery of Art, CC0|Popisek: John Adams, 2. prezident USA
14 / 08 / 2020, 14:00

Profesor psychologie Dean Simonton je autorem studie, v níž zkoumá intelektuální ,,brilantnost" 42 amerických prezidentů, od George Washingtona po Billa Clintona. U každého z nich se pokusil určit přibližnou hodnotu jejich IQ na základě vybraných povahových rysů zahrnujících například moudrost, invenci, bystrost či zvědavost. Těchto deset prezidentů obsadilo první příčky pomyslného žebříčku.

10. Chester Arthur byl americkým prezidentem v letech 1881 - 1885. Stal se hlavou státu po atentátu na svého předchůdce Jamese Garfielda. Absolvoval v roce 1848 Union College a provozoval právnickou praxi v New Yorku. Odhadované IQ měl 148.

9. James Garfield. Vykonával úřad amerického prezidenta v roce 1881. Po pouhých šesti měsících byl zavražděn. Stal se druhým americkým prezidentem v dějinách, který zemřel rukou atentátníka. Odhadované IQ: 148.

8. Theodore Rossevelt, přezdívaný ,,Teddy". Při nástupu do úřadu byl nejmladším prezidentem. Bylo mu jen 43 let. Absolvent prestižní Harvardské univerzity měl IQ 149.

7. Woodrow Wilson se stal americkým prezidentem v roce 1913 Byl synem předního presbyteriánského pastora, který se angažoval v americké občanské válce na straně Konfederace. Wilson, který byl před svým nástupem do funkce guvernérem New Jersey, se stal posléze důležitým pojítkem k vytvoření samostatného československého státu. Jeho IQ mělo hondotu 152.

6. Přesuňme se na chvíli do moderní doby. Jimmy Carter byl prezidentem v éře studené války letech 1977 - 1981. Zástupce Demokratů musel v roce 1979 čelit tzv. druhému ropnému šoku a především invazi Sovětů do Afghánistánu v prosinci 1979, kdy ho mnozí Američané považoval za slabého a nerozhodného prezidenta. Jeho hodnota IQ? 153.

5. A zpět do 18., respektive 19. století. James Madison byl čtvrtým americkým prezidentem a jedním z hlavních autorů americké Deklarace nezávislosti v roce 1776. Nejstarší z dvanácti dětí a absolvent prestižní univerzity v Princetonu se mohl pyšnit IQ 155.

4. Bill Clinton byl jedním z nejkontroverznějších amerických prezidentů především díky aféře se svou stážistkou Monikou Lewinskou. Lhal veřejně v Kongresu, přesto se mu podařilo proces impeachmentu (sesazení prezidenta během funkčního období) jako zázrakem ustát. Absolvent univerzity Yale, který navštívil Československo už v roce 1969, měl IQ 156.

3. Pomyslnou ,,bronzovou" příčku v inteligenci obsadil populární ,,JFK", John Fitzgerald Kennedy byl inaugurován v roce 1961. Byl prezidentem v době, kdy vrcholila studená válka a v tzv. kubánské raketové krizi mohlo dojít ke třetí světové válce. Musel také čelit rozpínavosti představitelů vojensko-průmyslového komplexu a nezkvétající ekonomice. Se vším si dokázal poradit, leč 22. listopadu 1963 jeho nadějný výkon prezidentské funkce ukončily kulky Lee Harveyho Oswalda, který jej v Dallasu zavraždil. Kennedyho IQ činilo 158.

2. Thomas Jefferson byl v pořadí třetím americkým prezidentem. Úřad vykonával v letech 1801 - 1809. Byl hlavním autorem prohlášení nezávislosti v roce 1776. Prezident, k jehož zálibám patřil chov ovcí, měl hodnotu IQ velmi vysokou - 160.

video: youtube (seriál HBO John Adams)

1. ,,Vítězem" o nejinteligentnějšího prezidenta podle profesora psychologie Simontona je málo známý prezident John Adams. Než se stal se stal americkou hlavou státu v roce 1797, působil v Evropě jako diplomat. Byl velkým zastáncem Deklarace nezávislosti a zároveň názorovým oponentem Thomase Jeffersona. Adamsovo IQ odhadl Simonton na 173.

Zdroj: businessinsider.com

Tagy článku