Italský Goliáš - bitevní křižník měl disponovat gigantickými děly, zůstal jen jako návrh

Italský Goliáš - bitevní křižník měl disponovat gigantickými děly, zůstal jen jako návrh
Autor fotografie: Hohum / Wikimedia Commons / CC BY-SA|Popisek: HMS Princess Royal
27 / 12 / 2023, 07:00

Bitevní křižníky měly být lodě s rychlostí křižníku a silou bitevní lodi. Chybička se ale vloudila a bitevní křižníky Royal Navy, při setkáních s německými loděmi, pravidelně explodovaly kvůli slabé pancéřové ochraně. To ale nezabránilo státům jako bylo Rakousko-Uhersko nebo Itálie takové konstrukce přesto plánovat.

Itálie, coby jedna z vítězných velmocí Velké války začala plánovat své bitevní křižníky jako obrovské, mohutně pancéřované lodě o délce 265 metrů a výtlaku až 45 000 tun. Pokud by se konstrukce inženýra Ferdinanda Cassoneho z roku 1921 dostala z rýsovacích prken do doků, byla by o skoro 3 metry delší než legendární bitevní křižník třídy Admiral, HMS Hood a předčila by ho prakticky ve všech parametrech.

Německá bitevní loď Bismarck

Italský bitevní křižník by disponoval výkonem turbín 216 000 shp oproti 144 000 britského bitevníku a plánovaná rychlost měla být přes 35 uzlů, podle některých údajů se tento Goliáš měl řítit až 40 uzly. Hood dosahoval ve svých nejlepších časech rychlosti jen 32 uzlů a v době osudného honu na německou bitevní loď Bismarck dosahoval díky zanedbání ze strany Royal Navy jen 28,8 uzlu za hodinu. Ve výzbroji by byla převaha italské lodi ještě markantnější, měla disponovat čtyřmi dvoudělovými věžemi s děly ráže 457 mm (18“) a sekundární výzbrojí 6 děl 152 mm.

Konstrukce byla zveřejněna v říjnovém čísle časopisu Rivista Marittima (rok 1921) pod titulkem La fase attuale dell’evoluzione delle navi da battaglia (studio critico), tedy v překladu Současná fáze vývoje bitevních lodí (kritická studie) od Ing. Ferdinanda Cassoneho. Žádná loď tohoto typu pro italské námořnictvo Regia Marina nevznikla a toto italské monstrum tak zůstalo pouze na papíře. Vlastně v dnešní době už nejen na papíře, protože do známé hry World of Warships byla letos tato loď v prosinci přidána a můžete tak brázdit virtuální moře pod italskou vlajkou na lodi Ruggiero di Laria.

Zdroj: Battleships & Knights, Wows Gamer Blog, HMS Hood Org

Tagy článku