Ivan Kožedub - komunistické letecké eso, které rádo sestřelovalo americké letouny za 2. světové války

Ivan Kožedub - komunistické letecké eso, které rádo sestřelovalo americké letouny za 2. světové války
Autor: Creative Commons Attribution 4.0 Licence. Mil.ru.|Popisek: Ivan Kožedub
23 / 04 / 2020, 10:00

Maršál letectva Sovětského svazu, letecké eso Ivan N.Kožedub, oceněné třikrát titulem Hrdina Sovětského svazu, si připsalo celkem sestřely 62 nepřátelských letadel. Kožedub kupodivu nesestřeloval za 2. světové války jen Němce.

Nejúspěšnější spojenecký letec 2. světové války sestřelil mimo 62 německých letadel i dva americké Mustangy během incidentu nad Berlínem. Poté, co se během letecké bitvy nad Berlínem kočkoval s německými stíhači, narazil Ivan 17. dubna 1945 na svaz amerických létajících pevností doprovázených stíhači P-51.

Omyl na americké straně způsobil, že Mustangy na letoun s rudou hvězdou zaútočily a podle sovětské verze Kožedub dva útočící Mustangy poslal k zemi. Příběh ale není zcela potvrzen, protože údajný záznam sestřelů byl pořízen kamerou Zeiss, kterou jaksi sovětské letectvo nepoužívalo.

A k dalšímu konfliktu mezi Kožedubem a Američany došlo i o několik dní později, kdy Kožedub opět brousil okolo svazu amerických bombardérů a američtí piloti na stroj La-7, který mohl poněkud připomínat německý Focke-Wulf Fw 190 zaútočili. K zemi šly zase dva Mustangy…

Kožedub si vychutnal bývalé spojence i v Koreji, kde měl sice zákaz bojových akcí, ale podle ruských médií „natajno“ sestřelil až 17 strojů nepřítele.

A podle sovětských zdrojů (pardon ruských) sestřelil i americkou B-17, která nereagovala na opakovaná varování, že míří nad sovětskou okupační zónu v Německu.

 

Zdroj: Russia Beyond, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace