Izraelské F-15A a past na syrské Mig-25

Izraelské F-15A a past na syrské Mig-25
Popisek: Izraelské F-15
25 / 06 / 2019, 16:00

Mig-25 vznikl jako sovětská reakce na chystaný strategický bombardér Valkyrie a proti Blackbirdu, který se díky své rychlosti stal téměř neomezeným pánem oblohy během 70. let minulého století.

Naopak americký F-15 Eagle byl americkou reakcí na sovětský stroj, který měl být podle informací Západu strojem pro vybojování vzdušné převahy. Že se jedná o přepadový stíhač, bylo jasné až po útěku sovětského pilota Bělenka do Japonska i s jedním Migem-25.

Psali jsme: S Migem za svobodou

Stroj byl exportován do států spolupracujících se SSSR a jedním byla i Sýrie. Střetnutí dvou špičkových strojů obou hlavních protagonistů studené války se událo nad Libanonem a v barvách jejich největších spojenců.

Izraelské a syrské letectvo se střetávalo nad údolím Bikaa a právě zde přichystal Izrael past na syrské Mig-25PD, exportní verzi stroje. Vzhledem k tomu, že s Mig-25 se Izrael potkal díky jejich misi nad izraelským jaderným zařízením Dimona během šestidenní války a nebyl schopen tento stroj sestřelit, bylo nutné vymyslet důmyslnou léčku. 

Psali jsme: Nikdy ho nenasadili do boje. Americký strategický bombardér Convair B-58 Hustler byl ,,krásným" omylem

I přes veškerou vyspělost stroje F-15A nebyly schopné sovětskému stroji konkurovat rychlostí, takže na řadu přišla past s bezbrannou kořistí, lépe řečeno s průzkumnými stroji Phantom RF-4E, které se měly přiblížit k Sýrii a nalákat útočníka. Kontrolu vzdušného prostoru zajišťoval letoun E-2C a v údolí Bikkaa se schovaly dva izraelské F-15A spoléhající na letoun včasné výstrahy E-2C. Elektronický boj zajišťoval Boeing EC-707.

Syřani zareagovali přesně tak, jak Izraelci chtěli a vyslali proti bezbranným a "nic netušícím" Phantomům Mig-25PD. Když se jejich piloti dozvěděli o blížícím se nebezpečí, zamířili se stroji k údolí Bikaa. 

Oba F-15A se vynořily z radarového stínu a vydaly se naproti svému protivníkovi. Ten Benjamin Zinker ve vedoucím F-15A odpálil raketu AIM-7F a Mig-25 explodoval.

Vytoužený skalp Izraelci získali.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace