Jack W. Kelso - sebeobětování jako smysl života. Tváří v tvář se postavil minometné i kulometné palbě

Jack W. Kelso - sebeobětování jako smysl života. Tváří v tvář se postavil minometné i kulometné palbě
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Jack W. Kelso přebírá Stříbrnou hvězdu
06 / 05 / 2022, 10:00

Jack W. Kelso byl mladičký příslušník americké námořní pěchoty, který za svou statečnost dostal posmrtně Medaili cti.

Kelso se narodil v roce 1934 v Kalifornii, kde strávil dětství na rodinné farmě. Těsně po absolvování střední školy se připojil k námořní pěchoty, a vzhledem k tomu, že již v té době probíhala Korejská válka, o jeho nasazení právě do tohoto konfliktu nebylo pochyb. Kelso byl zařazen k 1. divizi námořní pěchoty a brzy měl zažít jako nezkušený novic ostré boje, které se mu nakonec také staly nakonec osudnými.

V roce 1952 proběhla bitva o Bunker Hill, kde Američany překvapili v srpnu 1952 čínští vojáci. Náhlý čínský přepad měl mít pro americké jednotky neblahé důsledky, ty se však statečně bránily a přední místo v obraně zaujal právě mladíček Kelso.

I když zuřila bezprostřední minimetná a kulometná palba, Kelso se neúnavně staral o raněné druhy, které odnášel pryč, byl nápomocen také s přínášením munice. Kelso tak neustále lezl na kopec a dolů při plnění těchto úkolů. To opakoval asi dvacetkrát pod intenzivní nepřátelskou palbou, než padl vyčerpáním a musel být protentokrát z bojiště evakuován. Za svou statečnost si oprávněně vysloužil Stříbrnou hvězdu.

Jenže nejdůležitější boj Kelsova života měl trpve přijít. Stalo se tak na počátku října 1952, kde Kelso držel hlídku na základně blízko korejského města Sokčcho. Zde došlo stejně jako v předcházejícím případě k čínskému přepadu a nepřítel byl navíc ve značné přesile.

Tváří v tvář intenzivní minometné a kulometné palbě se Kelso snažil narychlo zreorganizovat obranné řady, aby odolaly čínskému náporu, i když jeho spolubojovníci padali mrtví k zemi. Pak se Kelso uchýlil společně se čtyřmi mariňáky v nedalekém bunkru, kam byl vhozen granát. Keslo neváhal, popadl jej a hodil ho zpět na nepřítele, nicméně granát vybuchl ve vzduchu a zle mu poranil ruku.

Mladík se pak s dalšími spolubojovníky schoval v blízkém úkrytu, tam však odmítl setrvat, protože chtěl bojovat. Vyšel vstříc nepřátelské palbě, ale tentokrát už neměl tolik štěstí a v přestřelce byl zabit. Za jeho odvahu, neústupnost a sebeobětování byl posmrtně vyznamenán prestižní Medailí cti. Jeho tělo následně převezli do USA, jeho ostatky pak spočinuly v kalifornském městě Fresno.

Ještě dodejme, že jméno mladíka bylo dlouho zapomenuto a o jeho statečném příběhu se toho ví málo, i když byl posmrtně vyznamenán Medailí cti, jak už jsme shora zmínili. Nicméně v 18 letech projevil skutečně pozoruhodnou statečnost, která zachránila několik jeho bratrů ve zbrani.


Zdroj: history.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace