Jacqueline Auriolová: První dáma francouzské aviatiky. Sáhla na ni smrt, ona létání nadále zbožňovala

Jacqueline Auriolová: První dáma francouzské aviatiky. Sáhla na ni smrt, ona létání nadále zbožňovala
Autor: BRUNEAU Jean-Pierre, CC BY-SA 4.0|Popisek: Jacqueline Auriolová
13 / 09 / 2021, 10:00

Svět nezná pouze americkou aviatičku Amelii Earhartovou, ale rovněž francouzskou letkyni Jacqueline Auriolovou, jež se později proslavila ustanovením mnoha leteckých rekordů. Můžeme v nadsázce říct, že to byla ,,první dáma" francouzské aviatiky.

Auriolová se narodila se v roce 1917 v zámožné rodině stavitele lodí. Absolvovala univerzitu v Nantes a později ještě studovala umění na École du Louvre v Paříži. V roce 1938 se vdala za Paula Auriola, který byl mimochodem synem známého francouzského prezidenta Vincenta Auriola. To už se však nezadržitelně blížila druhá světová válka a mladá Jacqueline se rozhodla aktivně pomáhat odboji proti německým okupantům.

,,Začala jsem si uvědomovat, že miluji nebezpečí," prohlásila později. Podařilo se jí nakonec vyhnout se nežádoucí pozornosti agentů gestapa a válku přežila bez úhony. Fakt, že Auriolová začala podle vlastních slov milovat nebezpečí a také dobrodružství, nasměrovaly její další životní dráhu k právě k letadlům.

S létáním začala Auriolová v roce 1946, tedy krátce před třicítkou, a v roce 1948 získala pilotní licenci. V první fázi své letecké kariéry se realizovala jako testovací a také akrobatická pilotka. Již brzy ji však čekala doslova životní zkouška. V roce 1949 totiž jako zázrakem přežila nehodu létajícího člunu, kdy utrpěla těžká zranění obličeje. Stroj se ostře zabořil do řeky Seiny a vůbec nebylo jasné, zda někdo nehodu přežije.

Auriolová však měla štěstí. Její zranění obličeje však byly těžkým oříškem pro lékaře, protože se musela podrobit 33 operacím rekonstrukce tváře. V nemocnici tak strávila skoro tři roky. Nicméně ani v tomto zařízení nezahálela a vzdělávala se dále v aerodynamice, trigonometrii a dalších oborech, jejichž zvládnutí bylo nezbytné k úspěšnému obdržení pokročilé letecké licence.

Auriolová po svém zotavení získala licenci vojenského pilota a stanula mezi prvními ženami, kterým se podařilo překonat rychlost zvuku. Kromě toho letkyně ustanovila pět světových rekordů v rychlosti v rozmezí let 1951-1963. K tomu všemu se sluší připomenout, že pilotka absolvovala celkem 5 000 letových hodin včetně 2 000 testovacích letů a prováděla zkoušky na více než 140 letounech či vrtulnících všech typů. Stala se čtyřnásobnou držitelkou Harmonovy trofeje, poslední získala v roce 1956.

Později při rozhovorech říkala, jak se cítila šťastná, když byla ve vzduchu. Její životní osudy byly vtěleny do vlastní životopisné knihy ,,Žiju, abych létala", která vyšla ve francouzštině a angličtině. V roce 1967 se Auriolová rozvedla a zajímavé je, že se znovu vdala až v roce 1987, tedy ve svých 70 letech. Slavná aviatička a milovnice dobrodružství zemřela v roce 2000, o tři roky později Francie vydala poštovní známku k uctění její památky.


Zdroj: history.net

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace