Jaderná ,,Kapusta" aneb sovětská komunikační loď SSV-33

Jaderná ,,Kapusta&quote; aneb sovětská komunikační loď SSV-33
Autor: [Public domain], via Wikimedia Commons|Popisek: SSV-33 Kapusta
05 / 08 / 2019, 13:00

SSV-33 Ural (Označení NATO Kapusta) byla velící a řídící námořní lodi provozovaná sovětským námořnictvem na základě trupu jaderných bitevních křižníků Kirov.

SSV-33 sloužila pro elektronické zpravodajství, sledování raket, sledování vesmíru a v komunikční roli. Vzhledem k vysokým provozním nákladům, byla tato unikátní loď v roce 2001 vyřazena ze stavu námořnictva a její demontáž má proběhnout do konce roku 2017.

Kapusta

Rádiový průzkumný systém lodi byl nazýván "Coral" a využíval dva typy počítačů, Elbrus a několik typů  ES-1046, což byly klony mainfram počítačů IBM System/360 a System/370. Ve své době to tedy bylo svým výkonem zcela unikátní výpočetní středisko.

Kýl byl položen 25. června 1981 v tehdejším Leningradu. Stavba byla dokončena a loď zařazena v roce 1989. I při celkové délce 265 metrů a výtlaku 36 500 tun nesla na svou obranu jen lehké zbraně. Jednalo se o dvě děla ráže 76 mm AK-176, čtyři děla ráže 30 mm AK-630 a čtyři výmetnice raket Igla schopné odpálit 16 střel 9M-313. SSV-33 disponovala vrtulníkem Ka-32.

SSV-33 byla přidělena do Pacifické flotily, kde ale nebylo molo dostatečně velká pro tohoto obra, takže loď byla nucena kotvit mimo. Loď zůstala na kotvě, její systémy běžely dál na podporu dalších systémů a posádky, postupně se z ní stala plovoucí kasárna. Pro operace na moři sloužila méně než dva roky, pak se již nikdy nevydala na moře plnit úkoly, pro které byla postavena a její výkonné radioelektronické zařízení začalo v podmínkách zhrouceného sovětského impéria postupně chátrat. 

V roce 2009 byla zbavena jaderného reaktoru.

Počáteční hodnota zakázky na likvidaci lodi je 310 milionů dolarů, práce musí být prováděny v zálivu Bolshoy Kamen v regionu Primorsky a musí být ukončeny do 30. listopadu 2017. Části lodě shodné s původními Kirovy mají být použity na opravu ruských jaderných monster Petr Veliký a Admiral Nachimov.

 

Zdroj: Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace