Jaderný útok přišel z obrazovky: V roce 1979 dělily svět od nukleární katastrofy jen minuty

Jaderný útok přišel z obrazovky: V roce 1979 dělily svět od nukleární katastrofy jen minuty
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Ilustrační obrázek
12 / 07 / 2023, 10:00

Za období studené války se svět ocitl několikrát na hraně jaderného konfliktu. Velmi blízko mu byl v kubánské (karibské) raketové krizi v roce 1962, a pak také v roce 1979. Tehdy počítač chybně nahlásil, že Sovětský svaz právě provedl jaderný útok na USA. Ten nakonec naštěstí nepřišel a v USA si mohli zhluboka oddechnout.

Studená válka byla v závěru 70. let v plném proudu. Za dobu jejího trvání došlo k několika vážným incidentům, které hrozily přerůst pomyslný konflikt, který by již ale nebyl veden konvenčními prostředky jako v druhé světové válce, ale jadernými. To by zcela jistě způsobilo katastrofu netušených rozměrů.

Ve zmíněné době se spoléhaly USA i Sovětský svaz pro detekci možného jaderného útoku počítačové systémy. Pokud by přišel skutečně jaderný útok z té či oné strany, počítače to měly ohlásit, což by následně spustilo lavinu příslušných bezpečnostních opatření a přípravu na protiúder.

9. listopad 1979 měl být v Severoamerickém velitelství protivzdušné obrany (NORAD) rutinním dnem, nakonec ale nebyl. Už velmi brzy ráno vypukla v NORADu panika. Počítač totiž začal hlásit urgentní jaderný útok přicházející ze Sovětského svazu. Asi 250 jaderných balistických raket měly být na cestě zničit strategické cíle na území USA.

Počítačová chyba okamžitě spustila alarm v celém komplexu. Poradce pro národní bezpečnost Zbigniew Brzezinski měl kvůli tomu ,,budíček" ve 3 hodiny ráno. V NORADu se začala stupňovat nervozita, která rostla každým okamžikem. Noční můra amerických politických i armádních špiček se totiž právě zhmotnila.

Byl nařízen odlet prezidentského speciálu na bezpečné místo, měly být aktivovány americké rakety určené k protiútoku a do vzduchu vysláno 10 záchytných stíhacích letounů F-106, aby chránily americký vzdušný prostor. Musíme si uvědomit, že pokud by během několika minut dali Američané nařídit raketový protiútok na Sovětský svaz, třetí světová (jaderná) válka by byla nevyhnutelná. To se však naštěstí nestalo.

Několik okamžiků předtím, než se Brzezinski chystal v rychlém sledu činit potřebné kroky k protiútoku, se ukázalo, že v NORAD proběhl planý poplach. Žádný útok 9. listopadu 1979 ze strany Sovětského svazu totiž neproběhl. Počítač jej nahlásil proto, že jeden z techniků omylem spustil na počítači cvičný program simulující sovětský jaderný útok na USA. To potvrdil i fakt, že ostatní satelity rovněž nepotvrdily blížící se sovětské rakety.

Svět si tedy mohl oddechnout, nicméně je třeba zmínit, že zmíněných planých poplachů proběhlo víc s nemenší nervozitou, jaká panovala 9. listopadu 1979 v NORADu.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku