Jagdtiger - Hitlerovo 72tunové monstrum

Jagdtiger - Hitlerovo 72tunové monstrum
01 / 09 / 2019, 11:00

Jagdtiger byl stíhač tanků a nejtěžší obrněné vozidlo vyrobené během druhé světové války. Vážil 72 tun a jeho výzbroj tvořil protitankový kanón PaK 44 L/55 ráže 128 mm s délkou hlavně 55 ráží, další výzbroj tvořily dva kulomety MG 34. Byl poháněn motorem původně určeným pro tank Tiger I.

PaK 44 byl nejsilnější německou protitankovou zbraní  a obrovský Jagdtiger s ním likvidoval spojenecké tanky na velkou vzdálenost. Efektivní dostřel s průbojným střelivem byl více než 4 000 metrů a 8 000 metrů s tříštivvým. Ač obrovský, vezl si Jagdtiger pouhých 40 nábojů. Jeho čelní pancíř měl 250 mm a žádný ze spojeneckých tanků nebyl schopný  pancíř probít.

Psali jsme: Nejtěžší tank historie - Panzerkampfwagen VIII Maus

Motor byl slabostí obrovského obrněnce, ač disponoval výkonem 700 koní, byl na masivní vozidlo příliš slabý. Maximální udávaná rychlost na silnici byla 38 km/h, spotřeba byla neskutečných 700 litrů na 100 km na silnici a až 1 000 litrů v terénu. V nádržích si Jagdtiger vezl jen 860 litrů paliva.

Abandoned Jagdtiger

Poruchový stroj bylo díky hmotnosti prakticky nemožné odtáhnout a tak byly posádky často nucené porouchané monstrum vyhodit do povětří, aby stroj nepadl do rukou nepřítele.

Jagdtiger

Jagdtiger byl přidělen pouze dvěma jednotkám - 653. a 512. praporu Schwere Panzerjäger Battalion a postaveno bylo pouze 80 strojů.

Psali jsme: Dvě věže Josifa Vissarionoviče Stalina

512. prapor byl vytvořen v Dollersheimu v únoru 1945, s 20 tankovými stíhači. Roku 1945 vstoupili Spojenci do Německa jak z východu, tak ze západu, a Němci potřebovali silné zbraně, aby odolávali spojeneckým tankům. Jednotka bojovala úspěšně v bitvě u Remagenu, i když trvalo deset dní, než se dostala na frontu kvůli komunikačním poruchám a útokům letadel. V dubnu 1945 prapor napadl mnoho amerických tanků Sherman. Během posledního útoku bylo zničeno 16 amerických tanků a 30 dalších lehce obrněných nebo neozbrojených cílů. Některé z nepřátelských tanků byly zničeny ze vzdálenosti téměř čtyř kilometrů!

Jagdtigery v tomto videu patřily právě k 512. praporu pod velením Hauptmanna Alberta Ernsta, Jednotka bránící německé město  Iserlohn se 15. dubna 1945 vzdala Američanům. Během bojů o město prapor ztratil jen jeden Jagdtiger po útoku P-47. 

Zdroj: Warhistoryonine, Panzernet

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace