Jak 21letý Zelený baret zachránil desítky vojáků před vietnamskou přesilou

Jak 21letý Zelený baret zachránil desítky vojáků před vietnamskou přesilou
Autor fotografie: Simplified Pixabay License|Popisek: Ilustrační obrázek
25 / 12 / 2020, 16:30

Williamu Albrachtovi bylo v roce 1969 21 let a byl kapitánem speciálních jednotek, když byl poslán do izolované střelecké základny Kate, poblíž hranic mezi Jižním Vietnamem a Kambodžou. Zde se odehrál příběh, za který možná dostane po 51 letech Medaili cti.

Rozvědka zaznamenala v této oblasti nějakou nepřátelskou aktivitu, ale 27 dělostřelců a 156 členů Montagnardské milice hlídkujících v této oblasti v minulých dnech zaznamenalo jen velmi málo známek nepřátelské aktivity.

Krátce po příchodu Albrachta byla základna Kate napadena palbou z minometu, dělostřelectva a ručních zbraní. Vojáci severovietnamské armády zaplnili džungli okolo základny a převyšovali Američany v poměru 40:1.

Albracht přiměl vojáky, aby opevnili základnu a dlouhé čtyři dny a noci koordinoval palbu, aby udrželi útočící komunistické hordy na uzdě. Nakonec poté, co jim přestaly fungovat zbraně, došla voda a utrpěli ztráty, museli Američané opustit svou základnu. A museli to udělat pěšky.

A i tehdy se William Albracht ujal vedení. Podařilo se mu dostat všechny muže kromě jednoho odvážným nočním pochodem po hustě zarostlých cestách v džungli, kdy obešli nepřátelské jednotky, které se k americké základně stahovaly,

Komunikace s americkými jednotkami byla přerušena, ale Albrachtovi se povedlo se s přátelskými jednotkami spojit a jeho jednotka pak byla odvedena do bezpečí.

Odvážná akce Williama Albrachta ale nevzbudila pozornost jeho nadřízených a teprve v roce 2012 mu byla udělena prezidentem Barackem Obamou Stříbrná hvězda. Senátor Joni Ernst z Iowy se ale domnívá, že si Albracht zaslouží vyšší vyznamenání a poslal prezidentu Trumpovi dopis, kde kapitána z Vietnamu navrhuje na Medaili cti. Trump by to mohl stihnout před uvedením Joea Bidena do úřadu.

Albracht získal tři Stříbrné hvězdy za své činy ve vietnamské válce. Získal také tři Purpurová srdce a pět Bronzových hvězd. William Albracht o svém činu napsal i knihu s názvem „Zapomenut v pekle, boj o vietnamskou základnu Kate“.

 

Zdroj: armytimes.com

 

Tagy článku